Trwa ładowanie...
sochaczew
Mateusz Patyk
22-10-2018 15:53

W przydomowym ogródku znalazł ludzkie szczątki. Teraz ma na głowie prokuratora

Do zaskakującego odkrycia doszło na terenie gm. Sochaczew. Mieszkaniec Żukowa podczas prac ziemnych natknął się na ludzkie szczątki. Dzięki znalezionym w tym miejscu rzeczom osobistym wstępnie określono, że kości należą do niemieckiego żołnierza z czasów I wojny światowej.

Share
W przydomowym ogródku znalazł ludzkie szczątki. Teraz ma na głowie prokuratoraŹródło: KPP w Sochaczewie
d1u315u

Sochaczewska policja o niezwykłym znalezisku dowiedziała się pod koniec września, gdy właściciel posesji zwrócił się do służb z prośbą o wyjaśnienie, do kogo należą szczątki. "Mundurowi, na podstawie części wykopanych przedmiotów ustalili, że mogą być to szczątki żołnierza, który prawdopodobnie zginął w wyniku działań wojennych" - informuje mł. asp. Agnieszka Dzik z powiatowej komendy.

Kolejnym krokiem było powiadomienie Prokuratury Rejonowej w Sochaczewie oraz pracowników Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Dzięki dalszym pracom znaleziono elementy umundurowania z okresu I wojny światowej, odznaczenie wojskowe Krzyż Żelazny, ładownice, guziki oraz portfel. Wszystkie przedmioty oraz szczątki mężczyzny zabezpieczyła policja.

"Pozwoli to na przeprowadzenie szczegółowych badań archeologicznych, w tym wydobycia reszty wyposażenia, dokonania jak największej ilości ustaleń identyfikacyjnych, mających także wartość naukową i historyczną" - przekonuje Dzik.

d1u315u

Ekshumacja szczątków nadzorowana jest przez prokuratora, przy współpracy z kustoszem i archeologiem z sochaczewskiego muzeum. Dzięki eksperckiej wiedzy ponad stuletnie przedmioty zostaną poddane niezbędnej konserwacji, a profesjonalne oględziny m.in. zawartości portfela pozwolą ustalić tożsamość żołnierza. Gdy to nastąpi, ciało zmarłego w końcu spocznie na pobliskim cmentarzu.

Źródło: KPP w Sochaczewie

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

Zobacz wideo: Poranek wyborczy w Wirtualnej Polsce

d1u315u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u315u
d1u315u