Trwa ładowanie...

W szpitalu w Grójcu wstrzymano przyjęcia. Koronawirus wśród lekarzy i pacjentów

Powiatowe Centrum Medyczne w Grójcu wstrzymało przyjęcia. W poniedziałek zamknięto oddziały szpitala. Zarażeni koronawirusem są pacjenci i personel medyczny, łącznie 24 osoby.

Share
W szpitalu w Grójcu wstrzymano przyjęcia. Koronawirus wśród lekarzy i pacjentówŹródło: East News
d3o2zoi

Ze względu na potwierdzone przypadki koronawirusa w Powiatowym Centrum Medycznym w Grójcu, przyjęcia na wszystkie oddziały szpitalne zostały wstrzymane. Decyzję podjęto w poniedziałek.

Według informacji PAP, zakażone koronawirusem są 24 osoby: 11 pacjentów i 13 osób z personelu medycznego. Kontakt z nimi mogło mieć ok. 130 innych pracowników. To oznacza, że część pracowników będzie odsunięta od pracy.

- Dlatego wstrzymaliśmy przyjęcia na wszystkie oddziały szpitalne – wyjaśnił starosta grójecki Krzysztof Ambroziak.

d3o2zoi

Obecnie w szpitalu przebywa 59 pacjentów, w tym pięciu z koronawirusem. Są odizolowani od reszty chorych na oddziale wewnętrznym.

Szpital zwrócił się o pomoc do wojewody, ponieważ nie wiadomo, jak to będzie wyglądała obsada medyczna w kolejnych dniach. - Do Grójca zostało oddelegowanych trzech lekarzy, którzy zastąpią naszych, jeśli będzie taka potrzeba - powiedział Ambroziak.

Dodał, że "nocna opieka i poradnia działają", natomiast nowi pacjenci nie są przyjmowani na oddziały.

Personel pracował równolegle w dwóch placówkach

Zachorowania pracowników grójeckiej lecznicy mają związek z sytuacją w szpitalu w Nowym Mieście nad Pilicą, który znajduje się w tym samym powiecie. Tam do poniedziałku potwierdzono 30 przypadków zakażenia koronawirusem wśród personelu i pacjentów. Okazało się, że zakażony jest również lekarz z pogotowia ratunkowego oddalonego o 40 kilometrów Grójca.

d3o2zoi

Starosta grójecki pytany, jak do tego doszło podkreślił w rozmowie z tvn24.pl, że w sporo pielęgniarek pracowało równolegle w szpitalach w Grójcu i Nowym Mieście. W wielu przypadkach osoby zarażone czuły się dobrze i nie miały objawów. Przez to normalnie pracowały i zarażały innych.

W ubiegłym tygodniu próbki do badań na obecność koronawirusa pobrano od 34 pracowników grójeckiego szpitala. Starosta dodał, że wśród lekarzy i pielęgniarek jest bardzo duży strach. Pracownicy boją się nie tylko o siebie, ale i o pacjentów, aby ich nie zarazić.

Szpital w Nowym Mieście nad Pilicą został ewakuowany w sobotę. W kolejnych dniach został zdezynfekowany. Nie wiadomo, kiedy wznowi pracę, bo brakuje personelu.

Źródło: PAP, TVN

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d3o2zoi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3o2zoi