Trwa ładowanie...

W Warszawie pojawi się nowe muzeum!

"Zabytkowe traktory rolnicze i pojazdy prototypowe"

Share
W Warszawie pojawi się nowe muzeum!
d4mb3cn

W Warszawie, a konkretnie w starych halach byłej fabryki Ursus pojawi się nowe muzeum. - Władze Warszawy chcą odkupić kolekcję eksponatów z byłej fabryki Ursus od Polskiego Holdingu Obronnego i stworzyć z nich stałą wystawę. W poniedziałek społecznicy warszawscy złożyli w ratuszu petycję ws. ochrony pamiątek po dawnej fabryce - czytamy na stronach WP.pl

Aktywiści złożyli odpowiednią petycję na ręce wiceprezydenta Jarosława Jóźwiaka. Apelują w niej o zachowanie w dzielnicy eksponatów z kolekcji Muzeum Historii Ursusa, utworzonej przy byłej fabryce Ursus. Są to m.in. zabytkowe traktory rolnicze, motocykl "Sokół", dokumenty, zdjęcia, ale również eksperymenty ówczesnych wizjonerów, czyli pojazdy prototypowe. Wszystkich eksponatów jest ok. 400!

Eksponaty są obecnie własnością Polskiego Holdingu Obronnego, który w 2012 roku wystawił je na sprzedaż. Dlatego inicjatorzy akcji zwrócili się do władz Warszawy o pomoc w zatrzymaniu kolekcji w dzielnicy. Chcieliby również, by Ratusz stworzył placówkę, w której wszyscy chętni mogliby oglądać zabytkowe pojazdy.

d4mb3cn

Celem placówki będzie upamiętnienie stuletnich dziejów przemysłu w dzielnicy Ursus oraz prowadzenie działań edukacyjnych dotyczących historii dzielnicy i wyzwań towarzyszących jej współcześnie. Muzeum Historii Ursusa to kolekcja ok. 400 cennych maszyn i pamiątek zakładowych sięgających początków XX w. - czytamy w petycji.

Wiceprezydent Jóźwiak już zadeklarował, że miasto będzie chciało od Polskiego Holdingu Obronnego odkupić kolekcję. W rozmowie z dziennikarzami dodał, że obecnie umówione jest już spotkanie z przedstawicielami holdingu. Kolekcja ma trafić do dzielnicy, która zbuduje na terenie dawnych zakładów Ursusa odpowiednie dla niej miejsce.

Nieznana jest jeszcze kwota, za jaką miasto zakupi kolekcję. Negocjacje mają się zamknąć w ciągu maksymalnie dwóch tygodni. Zanim warszawiacy będą mogli obejrzeć zabytkowe traktory, minie pewnie wiele miesięcy, jednak już wiemy, że Warszawa wzbogaci się o nowe muzeum.

Przeczytajcie też: Rusza Letnie Kino Samochodowe!

d4mb3cn

Podziel się opinią

Share
d4mb3cn
d4mb3cn