Trwa ładowanie...
d2ylb0l

W Warszawie powstaje żydowski kibuc!

Młodzi Żydzi będą się tu uczyli życia w mieście
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Warszawie powstaje żydowski kibuc!
d2ylb0l

W latach dwudziestych poprzedniego wieku na warszawskim Grochowie funkcjonował najlepiej zagospodarowany polski kibuc*. W latach jego największej świetności mieszkało w nim ponad 60 młodych osób, wspólnie przygotowujących się do emigracji do Palestyny. Nawiązując do tradycji warszawskiego Grochowa na okres całych wakacji ZOOM (Żydowska Ogólnopolska Organizacja Młodzieżowa) otwiera Kibuc na Jazdowie.

Dzięki wsparciu Urzędu Miasta Śródmieście do dyspozycji mamy jeden z ośmiu opuszczonych domków fińskich wraz z ogrodem. Dzięki czemu przez całe lato, od początku lipca do końca września, młodzi Żydzi znajdą tu miejsce, w którym będą mogli spędzać wolny czas.

Program jest zorganizowany w taki sposób, by uczestnicy dzielili czas między pracę na świeżym powietrzu, uczestnictwo w wykładach oraz zabawę. Będzie tu też miejsce na inicjatywy oddolne, aby każdy członek Gminy i ZOOM-u, po uprzednim umówieniu się, mógł tam zorganizować swoje wydarzenie.

d2ylb0l

Kibuc Warszawa mieści się pod adresem Jazdów 3/20. Domek dzieli z kolektywem Gęsia Skórka, który organizuje w tym miejscu tymczasowy zakład fotograficzny oraz pracownię Stocznia, która będzie nagrywać wspomnienia z odbudowy stolicy.

Na co możemy liczyć w Kibucu? Bedą się tu odbywały warsztaty ogrodnicze i stolarskie. Raz w tygodniu poćwiczymy tu jogę, wysłuchamy też wykładów o ruchu syjonistycznym. Będzie grill, leżaki, koce, gry i zabawy sportowe, a także szabaty na świeżym powietrzu i obchody święta Sukot. Start już w sobotę!

Łącznie, na Otwarty Jazdów ma się składać osiem domków fińskich, które będą działały od najbliższej soboty 20 lipca do kńca września. WIĘCEJ

* Kibuc (za Wikipedią)** - spółdzielcze gospodarstwo rolne w Izraelu, w którym ziemia i środki produkcji są własnością wspólną. Kibuce odegrały znaczącą rolę przy tworzeniu państwa Izrael i nadal odgrywają znaczącą rolę w narodowej gospodarce.

d2ylb0l

Podziel się opinią

Share
d2ylb0l
d2ylb0l