Trwa ładowanie...

W Warszawie powstanie Muzeum Słoików Świata

Wraz z inauguracją zbierania eksponatów zapowiedziano, że pierwsza muzealna ekspozycja zostanie zaprezentowane podczas Festiwalu Słoików Świata

W Warszawie powstanie Muzeum Słoików Świata
d4c5sfr
d4c5sfr

25 kwietnia br. podczas bielańskiej imprezy Markowisko, oficjalnie zainaugurowano zbieranie eksponatów do powstającego w stolicy* Muzeum Słoików Świata*. Obecni na wydarzeniu goście złożyli w darze ponad 50 różnych słoików z całego świata – m.in. z Chin, Izraela, Białorusi, Japonii, Tajlandii, Włoch, a także wiele krajowych.

To nie koniec sensacyjnych doniesień. Na Bielanach zapowiedziano również, że pierwsza muzealna ekspozycja zostanie zaprezentowane podczas Festiwalu Słoików Świata, który odbędzie się w dniach 22-24 sierpnia 2014 r.

Podczas Markowiska zbierano również podpisy pod inicjatywą obywatelską wsparcia powstania Muzeum Słoików Świata - a także objęcia przez Prezydent Warszawy patronatu nad Festiwalem Słoików Świata.

d4c5sfr

Skąd pomysł na Muzeum oraz Festiwal? Słoiki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu od pokoleń. Używamy ich głównie do pasteryzacji i przechowywania żywnosci. Są wygodne, ekologiczne, wielorazowego użytku. N*iezależnie od miejsca zamieszkania, urodzenia, koloru skóry, poglądów mamy coś, co nas łączy i tym czymś jest właśnie powszechność słoika w naszym życiu.* Zalety słoika w latach 1857-1868 odkrywał francuski chemik i prekursor mikrobiologii, Ludwik Pasteur. To on opracował metodę konserwacji pożywienia, poprzez obróbkę termiczną - pasteryzację.

Na pewno nie bez znaczenia jest fakt, że od miesięcy w Warszawie toczy się dyskusja na temat przyjezdnych mieszkańców stolicy - zwanych słoikami - a tymi, którzy mieszkają tu od urodzenia lub od pokoleń. Wielu złośliwców wyśmiewa się z faktu, iż przyjezdni po każdych świętach wracają do Warszawy z torbami wypełnionymi słoikami. Słoikami wypełnionymi wieloma pysznymi, domowymi przetworami. Zupełnie, jakby podobne słoiki nie znajdowały się w każdym warszawskim domu. I powiemy Wam więcej - to żaden wstyd, a samo zdrowie.

Życzeniem inicjatorów Muzeum Słoików Świata i Festiwalu Słoików Świata jest, by wartość słoikowej wspólnoty goszcząca w naszych domach, w każdym miejscu na świecie, mogła zostać jak najlepiej zaprezentowana w powstającej "świątyni (uniwersalnego/powszechnego) słoika".

Inicjatorzy proszą wszystkich o przekazywanie szklanych eksponatów do Muzeum Słoików Świata. Podróżując po Polsce czy po świecie, przywieźcie ze sobą do Warszawy ciekawy eksponat. Na darczyńców czeka wiele przywilejów, choćby takich, jak stanie się honorowym Członkiem Muzeum, nieodpłatne wejście i delektowanie się herbatą, czy kawą z najlepszych serii słoikowych szklaneczek.

d4c5sfr

Wszystkich zainteresowanych złożeniem eksponatu do Muzeum Słoików Świata, prosimy o kontakt ze Starszym Kustoszem Słoikowym pod nr tel. 22 22 45 800 oraz e-mail: eksponaty@muzeumsloikow.org

d4c5sfr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4c5sfr