Trwa ładowanie...

W Warszawie powstanie osiedle zasilane energią słoneczną

Będzie to pierwsze takie osiedle w Polsce. Domy mają być nie tylko ekologiczne, ale i tańsze w utrzymaniu dla mieszkańców

W Warszawie powstanie osiedle zasilane energią słoneczną
d2ejcu2

155 domów, 36 hektarów i najnowsze rozwiązania energetyczne.W Natolinie ma powstać osiedle zasilane energią słoneczną. Będzie to pierwsze takie osiedle w Polsce. Osiedle ma zostać wybudowane do 2016 roku pomiędzy ulicami Łukasza Drewny i Gąsek.

Griffin Real Estate, Immobel oraz Bank Ochrony Środowiska.
Griffin Real Estate, Immobel oraz Bank Ochrony Środowiska.

Na osiedlu Eko Natolin mieszkańcy mają korzystać prawie wyłącznie z odnawialnych źródeł energii. Na miejscu będą kolektory słoneczne zapewniające ciepłą wodę w lato, będą panele fotowoltaiczne produkujące prąd, pompa ciepła oraz wentylacja z odzyskiem ciepła.

d2ejcu2

Dzięki temu mieszkańcy zaoszczędzą sporo pieniędzy. Ile? Około 6 tysięcy złotych w skali roku dla domu o powierzchni ok. 260 metrów kwadratowych. Mieszkańcy zaoszczędzą także na utrzymaniu terenów wspólnych, bo nadwyżki produkowanej energii będą sprzedawane do sieci.

Podobnych rozwiązań w Niemczech jest już ponad milion, w Polsce nie stosowano ich dotychczas w dużej mierze dlatego, że praktycznie dopiero od tego roku możliwe jest ich instalowanie zgodnie z prawem – mówi profesor Politechniki Warszawskiej Krzysztof Żmijewski.

Podobnych rozwiązań w Niemczech jest już ponad milion, w Polsce nie stosowano ich dotychczas w dużej mierze dlatego, że praktycznie dopiero od tego roku możliwe jest ich instalowanie zgodnie z prawem – mówi w wywiadzie dla Forbes.pl profesor Politechniki Warszawskiej Krzysztof Żmijewski.

d2ejcu2

W porównaniu do osiedla podobnej wielkości ogrzewanego gazem, kompleks wyemituje około 900 ton mniej CO2 rocznie. Projekt realizowany jest wspólnie przez Griffin Real Estate, Immobel oraz Bank Ochrony Środowiska.

dla domu o powierzchni ok. 260 metrów kwadratowych.

d2ejcu2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ejcu2