Trwa ładowanie...
warszawa
17-11-2017 08:40

W Warszawie powstanie pomnik Jarosława Kaczyńskiego? Tego chce eurodeputowany PiS

- Jarosław Kaczyński ukształtował ostatnie 25-lecie - stwierdził prof. Zdzisław Krasnodębski.

W Warszawie powstanie pomnik Jarosława Kaczyńskiego? Tego chce eurodeputowany PiS
dtks8v5
dtks8v5

- Na pewno będzie kiedyś w Warszawie wielki pomnik Jarosława Kaczyńskiego - zapowiedział eurodpeutowany Prawa i Sprawiedliwości prof. Zdzisław Krasnodębski. Według niego prezes Prawa i Sprawiedliwości ukształtował ostatnie 25-lecie.

Profesor Zdzisław Krasnodębski był gościem Radia Zet. W rozmowie z dziennikarzem, mówił m.in. o potencjalnej zmianie premiera, o problemach strukturalnych w polsim rządzie oraz relacjach Prawa i Sprawiedliwości z Pałacem Prezydenckim. Jednak najbardziej zaskakująca jest deklaracja eurodeputowanego, który stwierdził, że w przyszłości w Warszawie... pojawi się wielki pomnik prezesa PiS.

- Ukształtował ostatnie 25-lecie. Na pewno będzie kiedyś w Warszawie wielki pomnik Jarosława Kaczyńskiego - stwierdził Krasnodębski. Po rozmowie w radiu opublikował post na Twitterze, w którym tłumaczy, że konwersacja była utrzymana w "żartobliwym tonie".

Prowadzoną przez red. Mazurka rozmowa ze mną w RFM FM odbyła dziś się w bardzo żartobliwym tonie

u2014 ZdzisławKrasnodębski (@ZdzKrasnodebski)

dtks8v5

Z kolei w październiku zaprezentowano makiety zwycięskich projektów pomników Lecha Kaczyńskiego oraz ofiar katastrofy smoleńskiej. Oba mają stanąć na przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Monumenty powstaną do 10 kwietnia 2018 roku.

Jak poinformowano, w konkursie dotyczącym budowy pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej, pierwsze miejsce zajął projekt autorstwa Jerzego Kaliny z Komorowa. Pomnik ten ma kształt trójkąta, przypominającego statecznik samolotu, na którym znalazły się nazwiska ofiar katastrofy. Jego podstawa ma być podświetlona; na pomniku znalazł się napis: "Pamięci Ofiar Katastrofy Lotniczej Pod Smoleńskiem 10.IV.2010".

Jeśli chodzi o projekt pomnika Lecha Kaczyńskiego, Komitet wyróżnił projekt przygotowany przez Stanisława Szwechowicza oraz Jana Raniszewskiego. Przedstawia on idącego Kaczyńskiego, przebijającego mury; na jednym z murów widnieje napis "Tobie Polsko" i "Lech Kaczyński prezydent RP".

Pomnik Lecha Kaczyskiego ma ma stanąć przy ulicy Tokarzewskiego-Karaszewicza (pomiędzy Krakowskim Przedmieściem, a placem Piłsudskiego; przy pomniku Marszałka), a pomnik upamiętniający ofiary katastrofy przy skwerze księdza Jana Twardowskiego (między Krakowskim Przedmieściem, a Karową; przy pomniku Bolesława Prusa).

dtks8v5

Przypomnijmy, że zbiórka na pomniki jest prowadzona od 2016 r. przez komitet, na czele którego stoi Jarosław Kaczyński. W finale konkursu znalazło się 14 projektów. Pięć z nich to propozycje pomnika byłego prezydenta, pozostałe dotyczyły ofiar katastrofy.

Poseł PO Rafał Trzaskowski zaproponował przeprowadzenie referendum w sprawie pomników smoleńskich, które miałoby się odbyć w czasie wyborów samorządowych w Warszawie. - Niech warszawiacy wypowiedzą się, czy chcą pomników, czy nie - mówił.

Źródło: Radio ZET

dtks8v5

Oprac. Karolina Pietrzak

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytajcie również: Najpierw postawił samolot w centrum miasta, teraz chce wyburzyć PKiN. Te plany zaskakują

dtks8v5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtks8v5