Trwa ładowanie...

W Warszawie staną energorowery. Miasto zachęca do oszczędzania energii

To część kampanii "Warszawa unplugged".

W Warszawie staną energorowery. Miasto zachęca do oszczędzania energii
d1qlg6n
d1qlg6n

Stolica rusza z kampanią informacyjno-promocyjną „Warszawa unplugged”, która zachęca do oszczędzania energii. Skorzystają na tym środowisko, nasze zdrowie oraz nasz budżet domowy.

- Warszawa jest wśród 6,6 tys. samorządów w Europie, które zgodnie z pakietem energetyczno-klimatycznym Unii Europejskiej pracują nad redukcją emisji dwutlenku węgla, ograniczeniem zużycia energii oraz zwiększeniem udziału wykorzystywanej energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Część tych zadań, jak ograniczenie zużycia energii zależy także od mieszkańców. Dlatego zachęcamy do tego naszą kampanią „Warszawa unplugged” – powiedział Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Energo-rowery

Kampania „Warszawa unplugged”, czyli Warszawa bez prądu, służy uświadamianiu i informowaniu mieszkańców na temat oszczędzania energii. Pierwszy etap kampanii polegać będzie na ustawieniu w przestrzeni miejskiej 3 stacjonarnych energo-rowerów, które w trakcie „jazdy” ładują mobilne urządzenia elektroniczne. Rowery od poniedziałku 25 kwietnia dostępne będą w holu głównym Pałacu Kultury i Nauki, w auli głównej Szkoły Głównej Handlowej przy ul. Niepodległości oraz w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu. Wcześniej, w niedzielę 24 kwietnia, jeden z nich weźmie udział w festynie na Polu Mokotowskim z okazji Światowego Dnia Ziemi. Celem tego przedsięwzięcia jest zaprezentowanie, jak ważna jest energia elektryczna w życiu codziennym i zachęcenie do jej oszczędzania. Poprzez zabawę i aktywność fizyczną chcemy uświadomić mieszkańcom, ile wysiłku kosztuje wyprodukowanie nawet niewielkiej porcji energii.

Każdy rower wyposażony jest w system mocowania telefonów, tabletów wraz z końcówkami: mini USB, mikro USB, starsze i nowsze urządzenia Apple oraz gniazdko USB i gniazdko na ładowanie laptopów. Wyświetlacz na kierownicy pokaże generowaną moc, czas i łącznie wytworzoną energię. Przy energo-rowerze ustawiona jest ścianka informacyjna „Doładuj się i swoje urządzenia elektryczne”, na której przeczytać można ciekawostki na temat oszczędzania energii. Kampania jest przewidziana na 5 lat i z każdym rokiem w przestrzeni miejskiej przybywać będą kolejne energo-rowery.

Jak oszczędzać energię?

Oszczędzanie energii przynosi wiele korzyści nie tylko naszemu otoczeniu, ale także nam samym. Dzięki zużywaniu mniejszej ilości prądu dbamy o środowisko naturalne, ponieważ emitowanych jest mniej gazów cieplarnianych, które mają wpływ na gwałtowne zjawiska atmosferyczne związane ze zmianami klimatu. Mniej zużytej energii to także mniej szkodliwych substancji w powietrzu którym oddychamy, dzięki czemu jesteśmy zdrowsi. A dodatkowe środki, które zostaną nam w kieszeni dzięki mniejszym wydatkom na energię, wspomogą domowy budżet.

d1qlg6n

Sposobów na zaoszczędzenie energii jest wiele. Najprościej jest przesiąść się na rower, który nie emituje dwutlenku węgla. Jeden samochód, który przejeżdża 10 km, produkuje średnio aż 1,6 kg CO2. Możemy też ograniczyć ilość zużycia energii zmniejszając temperaturę prania do 30-40°C. Nadal mamy czyste ubrania przy niższym zużyciu energii, ponieważ jakość środków piorących pozwala obniżyć temperaturę prania bez uszczerbku dla czystości ubrań. Kiedy gotujemy w naczyniach pod przykryciem, nie tylko mamy szybciej przygotowanie potrawy. Zmniejszamy w ten sposób zużycie energii o co najmniej 30%.

Więcej sposobów oszczędzania energii można znaleźć w publikacji Urzędu m.st. Warszawy: „Energosztuczki. Poradnik dobrej energii”.

d1qlg6n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qlg6n