Trwa ładowanie...

W Warszawie zapadł wyrok w sprawie rejestracji Kościoła Latającego Potwora Spaghetti

Pastafarianie: "Nigdy żaden ekspert czy pracownik ministerstwa nie zjawił się na spotkaniu wyznawców"
Share
W Warszawie zapadł wyrok w sprawie rejestracji Kościoła Latającego Potwora Spaghetti
d42nax3

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę pastafarian dotyczącą braku rejestracji Kościoła Latającego Potwora Spaghetti. WSA uznał, że resort spraw wewnętrznych nie popełnił błędu nie rejestrując tego związku wyznaniowego.

Jak przekonywała na rozprawie sędzia Jolanta Dargas, pastafarianie nadal mają prawo do wyznawania wiary w Latającego Potwora Spaghetti. Do jego wyznawania nie jest potrzebna oficjalna rejestracja, w związku z czym w jej opinii nie ma tu mowy o złamaniu Konstytucji.

Artur Koziołek rzecznik resortu wyjaśniał w rozmowie, że eksperci uznali pastafarian za parodię religijną. - Eksperci - tłumaczy Koziołek - uważają, że doktryna Kościoła Latającego Potwora Spaghetti zmierza do ośmieszenia Kościołów już istniejących, a zwłaszcza chrześcijaństwa.

d42nax3

Przeciwnego zdania są wyznawcy Potwora. Wielebny Piotr Podoba powiedział m.in., że jest zaskoczony faktem, iż konsekwentnie urzędnicy oceniają jego wiarę. - Tym bardziej, że nigdy żaden ekspert czy pracownik ministerstwa nie zjawił się na spotkaniu wyznawców - dodał.

Chleb - tak. Makaron - nie

Uzasadnienie sędzi Dargas uznano za noszące znamiona łamania Konstytucji. - Jeśli według sądu do wyznawania wiary nie jest potrzebna oficjalna rejestracja, to po co komisja rejestracyjna? - pytają pastafarianie. I dodają, że podzielono religie na lepsze i gorsze. Te, których chroni prawo oraz takie, które się nie podobają urzędnikom ministerstwa. Już zapowiedzieli skierowanie sprawy do Naczelnego Sądu Administracyjnego, być może zwrócą się także do sądów międzynarodowych.

W Polsce jest wielu wyznawców Latającego Potwora Spaghetti. Fanpejdż kościoła zgromadził już 123 tys. fanów. Największą gminą jest warszawska, licząca blisko 200 członków. W czerwcu 2014 r. na Pradze Północ miał miejsce pierwszy w Warszawie ślub w obrządku pastafariańskim . Był to drugi ślub w Polsce (pierwszy odbył się w Łodzi).

d42nax3

Pastafarianizm narodził się w czerwcu 2005 roku, w USA. W Polsce formalny wniosek formalny wniosek o wpis swojego kościoła do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych złożono w lipcu 2012 roku.

IAR/WAWALOVE.pl

Przeczytajcie też: Warszawa droższa niż Praga. Ile musisz pracować, by zarobić na czynsz w stolicy?

d42nax3

Podziel się opinią

Share
d42nax3
d42nax3