Trwa ładowanie...

Wajda i Samsonowicz honorowymi obywatelami Warszawy. Kandydat PiS odpadł

Przyznano tytuły najbardziej zasłużonym dla stolicy

Wajda i Samsonowicz honorowymi obywatelami Warszawy. Kandydat PiS odpadł
d25hq4v
d25hq4v

Podczas wczorajszej sesji rady Miasta, radni nadali tytuł Honorowego Obywatela Warszawy rezyserowi Andrzejowi Wajdzie i byłemu rektorowi UW prof. Henrykowi Samsonowiczowi. Głosami PO i SLD zablokowano honorowe obywatelstwo dla Bronisława Wildsteina, zgłoszonego przez PiS.

Honorowy Obywatel miasta Warszawy to tytuł nadawany tym, którzy szczególnie zasłużyli się dla stolicy. Zgodnie z przepisem paragrafu 5 Statutu Miasta, "Honorowe Obywatelstwo, (...) jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców. (...)". Osoby wyróżnione mogą uczestniczyć na prawach honorowych gości w: sesjach Rady Miasta; uroczystościach, imprezach kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych i innych organizowanych przez Miasto. Mają też kilka dodatkowych przywilejów, m.in. prawo do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej .

Wśród najsłynniejszych Honorowych Obywateli znajdziemy m.in. Jerzego Waldorfa, Marię Skłodowską-Curie, Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego czy Stefana Starzyńskiego (tytuł nadano mu pośmiertnie). Ten tytuł otrzymał też zmarły niedawno Władysław Bartoszewski.

Skala zasług nie odpowiada randze

W tym roku klub Prawa i Sprawiedliwości zaproponował publicystę i dziennikarza Bronisława Wildsteina. - Bronisław Wildstein jest niezwykłym dziennikarzem, walczącym o prawdę. Chcemy docenić odwagę i bezkompromisowość - powiedział WawaLove.pl szef klubu PiS Jarosław Krajewski. - Warto przypomnieć, że to działacz opozycji, współzałożyciel Studenckiego Komitetu Solidarności w Krakowie. Na pytanie czym szczególnym zasłużył się dla naszego miasta, Krajewski odpowiedział, że "chce by miasto w ten sposób doceniła całokształt twórczości pisarskiej Wildsteina".

d25hq4v

Zarówno radni z klubu PO, jak i SLD sprzeciwiali się tej kandydaturze - Kandydat do tak zaszczytnego tytułu powinien łączyć, a nie jątrzyć. Skala jego zasług zwyczajnie nie odpowiada randze nagrody - mówiła niedawno Hanna Gronkiewicz-Waltz Gazecie Stołecznej. Wyniki czwartkowego głosowania nie były więc zaskoczeniem. Tytuł nadano dwóm osobom - reżyserowi Andrzejowi Wajdzie i byłemu rektorowi UW i ministrowi edukacji prof. Henrykowi Samsonowiczowi. PiS wstrzymał się od głosu nad tymi kandydaturami.

Nowi Honorowi

Kim sa nowi Honorowi Obywatele? Prof. Henryk Bohdan Samsonowicz to warszawiak, polski historyk, mediewista, profesor i były rektor Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1989–1991 był ministrem edukacji narodowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Jest tez Kawalerem Orderu Orła Białego.

Andrzej Wajda to reżyser filmowy i teatralny, w latach 1989–1991 był senatorem, równiez jest Kawalerem Orderu Orła Białego. Największą popularność zdobył filmami inicjującymi tzw. polską szkołę filmową: "Kanałem" oraz "Popiołem i diamentem". jest też twórcą m.in "Popiołów", "Wesela", "Ziemi obiecanej" czy "Człowieka z żelaza". W 2000 roku otrzymał Nagrodę Akademii Filmowej – Oscara za całokształt twórczości.

d25hq4v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25hq4v