Trwa ładowanie...
d1zqtqh

Wajda i Samsonowicz honorowymi obywatelami Warszawy. Kandydat PiS odpadł

Przyznano tytuły najbardziej zasłużonym dla stolicy
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wajda i Samsonowicz honorowymi obywatelami Warszawy. Kandydat PiS odpadł
d1zqtqh

Podczas wczorajszej sesji rady Miasta, radni nadali tytuł Honorowego Obywatela Warszawy rezyserowi Andrzejowi Wajdzie i byłemu rektorowi UW prof. Henrykowi Samsonowiczowi. Głosami PO i SLD zablokowano honorowe obywatelstwo dla Bronisława Wildsteina, zgłoszonego przez PiS.

Honorowy Obywatel miasta Warszawy to tytuł nadawany tym, którzy szczególnie zasłużyli się dla stolicy. Zgodnie z przepisem paragrafu 5 Statutu Miasta, "Honorowe Obywatelstwo, (...) jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców. (...)". Osoby wyróżnione mogą uczestniczyć na prawach honorowych gości w: sesjach Rady Miasta; uroczystościach, imprezach kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych i innych organizowanych przez Miasto. Mają też kilka dodatkowych przywilejów, m.in. prawo do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej .

Wśród najsłynniejszych Honorowych Obywateli znajdziemy m.in. Jerzego Waldorfa, Marię Skłodowską-Curie, Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego czy Stefana Starzyńskiego (tytuł nadano mu pośmiertnie). Ten tytuł otrzymał też zmarły niedawno Władysław Bartoszewski.

d1zqtqh

Skala zasług nie odpowiada randze

W tym roku klub Prawa i Sprawiedliwości zaproponował publicystę i dziennikarza Bronisława Wildsteina. - Bronisław Wildstein jest niezwykłym dziennikarzem, walczącym o prawdę. Chcemy docenić odwagę i bezkompromisowość - powiedział WawaLove.pl szef klubu PiS Jarosław Krajewski. - Warto przypomnieć, że to działacz opozycji, współzałożyciel Studenckiego Komitetu Solidarności w Krakowie. Na pytanie czym szczególnym zasłużył się dla naszego miasta, Krajewski odpowiedział, że "chce by miasto w ten sposób doceniła całokształt twórczości pisarskiej Wildsteina".

Zarówno radni z klubu PO, jak i SLD sprzeciwiali się tej kandydaturze - Kandydat do tak zaszczytnego tytułu powinien łączyć, a nie jątrzyć. Skala jego zasług zwyczajnie nie odpowiada randze nagrody - mówiła niedawno Hanna Gronkiewicz-Waltz Gazecie Stołecznej. Wyniki czwartkowego głosowania nie były więc zaskoczeniem. Tytuł nadano dwóm osobom - reżyserowi Andrzejowi Wajdzie i byłemu rektorowi UW i ministrowi edukacji prof. Henrykowi Samsonowiczowi. PiS wstrzymał się od głosu nad tymi kandydaturami.

Nowi Honorowi

d1zqtqh

Kim sa nowi Honorowi Obywatele? Prof. Henryk Bohdan Samsonowicz to warszawiak, polski historyk, mediewista, profesor i były rektor Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1989–1991 był ministrem edukacji narodowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Jest tez Kawalerem Orderu Orła Białego.

Andrzej Wajda to reżyser filmowy i teatralny, w latach 1989–1991 był senatorem, równiez jest Kawalerem Orderu Orła Białego. Największą popularność zdobył filmami inicjującymi tzw. polską szkołę filmową: "Kanałem" oraz "Popiołem i diamentem". jest też twórcą m.in "Popiołów", "Wesela", "Ziemi obiecanej" czy "Człowieka z żelaza". W 2000 roku otrzymał Nagrodę Akademii Filmowej – Oscara za całokształt twórczości.

Przeczytajcie też: PiS chce dekomunizować warszawskie ulice. "Padło 30 nazwisk"

d1zqtqh

Podziel się opinią

Share
d1zqtqh
d1zqtqh