Trwa ładowanie...

Wakacyjne remonty na drogach

Dowiedz się, co, gdzie i kiedy!
Share
Wakacyjne remonty na drogach
d1c7s2j

Latem drogowcy nie próżnują – zaraz po zakończeniu roku szkolnego rozpoczynają się remonty kilku ważnych miejskich ulic. *Najważniejsze roboty to m.in. rozbiórka czterech estakad Trasy Łazienkowskiej, remont wiaduktu na ul. Łopuszańskiej, przebudowa skrzyżowania ul. Puławskiej i Domaniewskiej, remont torowiska tramwajowego przy rondzie Wiatraczna*.


Budowa nowych ślimaków Trasy Łazienkowskiej na prawym i lewym brzegu Wisły, od 28 czerwca

Wyburzonych i zbudowanych od nowa będzie dziewięć łącznic – jedna na Pradze i osiem przy Torwarze. Wykonawca musi uporać się z remontem w ciągu dwóch lat, Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych zapłaci za to 31 mln zł. Te roboty spowodują duże zmiany w ruchu drogowym, gdyż zamknięte będą połączenia Trasy Łazienkowskiej z ul. Czerniakowską i Wałem Miedzeszyńskim. Na Pradze wyłączony z ruchu będzie wjazd z ul. Wał Miedzeszyński z północy w kierunku centrum.

d1c7s2j

Zmiany w organizacji ruchu, poza wyłączeniem estakad przeznaczonych do rozbiórki, obejmą czasowe zawężenia pasów ruchu (przy utrzymaniu ich dotychczasowej liczby) na Wisłostradzie i Trasie Łazienkowskiej oraz obniżenie dopuszczalnej maksymalnej prędkości na Wisłostradzie w rejonie prowadzonej inwestycji do 50 km/h. Ruch pieszych będzie cały czas utrzymany wzdłuż Wisłostrady od strony Wisły – z możliwością przejścia na drugą stronę przy ulicy Łazienkowskiej oraz wejścia schodami na trasę. Zapewnione będzie także dojście od ul. Górnośląskiej do przystanku autobusowego przy Wisłostradzie pod Trasą Łazienkowską (kierunek Wilanów). Wyłączony z ruchu pieszego zostanie natomiast rejon Wisłostrady w sąsiedztwie Torwaru. Prace rozbiórkowe i operujący tam ciężki sprzęt nie pozwolą na wyznaczenie bezpiecznego przejścia.

Kolejne dwie estakady, których rozbiórka rozpocznie się w sierpniu to estakada prowadząca z Trasy Łazienkowskiej od strony centrum na Wisłostradę w kierunku Żoliborza oraz estakada prowadząca z Trasy Łazienkowskiej od strony centrum w kierunku Wilanowa. Rozbiórka przęseł znajdujących się nad Wisłostradą będzie prowadzona w godzinach nocnych i wówczas ruch na Wisłostradzie będzie poprowadzony na jednej jezdni w obydwu kierunkach.

W październiku rozebrana zostanie estakada umożliwiająca wjazd z Wału Miedzeszyńskiego od strony Pragi-Północ w kierunku centrum. Jest to jedyna łącznica, która została jeszcze do wyremontowania na węźle Wału Miedzeszyńskiego z Trasą Łazienkowską. Remont pozostałych wykonano w latach 2006-2008.

W sumie w 2013 r. do rozbiórki przewidzianych jest pięć estakad. Pozostałe cztery rozebrane zostaną w pierwszym kwartale 2014 r. W przyszłym roku przez około 6 miesięcy wszystkie estakady przeznaczone do przebudowy będą wyłączone z ruchu. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, pierwsze nowe estakady mają być gotowe do ruchu w przyszłoroczne wakacje.


Przebudowa skrzyżowania Pileckiego, Poleczki i Puławskiej od czerwca

W rejonie skrzyżowania trwa obecnie przebudowa odwodnienia jezdni. W najbliższych dniach rozpoczną się prace przy oświetleniu ulicznym i sygnalizacji świetlnej. Prowadzone roboty budowlane mogą powodować czasowe zwężenia istniejących pasów ruchu. Większe ograniczenia w ruchu nastąpią pod koniec lipca i w sierpniu w czasie budowy jezdni i układania nawierzchni. Inwestycja za ok. 2 mln zł zakończy się w sierpniu.

d1c7s2j

W ramach przebudowy skrzyżowania planowane jest wprowadzenie następujących zmian:

- dodanie jednego pasa ruchu do skrętu w lewo z ul. Puławskiej w Poleczki od strony Piaseczna

- dodanie jednego pasa ruchu na ul. Poleczki do jazdy na wprost przez skrzyżowanie i uzyskanie układu: jeden pas w lewo, dwa prosto, jeden w prawo

- dodanie jednego pasa ruchu do jazdy na wprost ul. Puławską od strony Śródmieścia

d1c7s2j

- wydłużenie pasa do skrętu w prawo z ul. Puławskiej w ul. Poleczki

- dodanie pasa tylko dla autobusów przeznaczonego do skrętu w lewo z ulicy Puławskiej w ul. rtm. W. Pileckiego i przeznaczenie skrajnego lewego pasa ruchu (dotychczas pasa do jazdy na wprost i w lewo) wyłącznie do jazdy na wprost,

- wyznaczenie dodatkowego pasa ruchu na ul. Puławskiej w rejonie wjazdu na łącznicę prowadzącą ruch w kierunku Ursynowa.


Remont wiaduktu na ul. Łopuszańskiej (nad torami kolejowymi)

Jest to ostatni wiadukt wybudowany w tej samej technologii co wyremontowane w minionych latach wiadukty na ul. Saskiej i na ul. F. Hynka. Remont rozpocznie się 29 czerwca i potrwa do połowy września. Zamknięty dla ruchu będzie wiadukt południowy (w kierunku al. Krakowskiej), a ruch w obydwu kierunkach poprowadzony zostanie drugim wiaduktem.


Remont tunelu na ul. Globusowej, pod ul. Świerszcza

Wymieniona na nową zostanie płyta pomostu ulicy oraz słupy. W drugiej połowie lipca przejazd nad tunelem w ciągu ul. Świerszcza zostanie zamknięty, natomiast ruch w tunelu będzie odbywał się na jednej jezdni po jednym pasie w każdym kierunku.


6 km ulic w Wawrze do remontu

Największy tegoroczny remont drogowy obejmie niemal 6 km ulic w Wawrze – ul. Zwoleńską i Trakt Lubelski. To ulice, pod którymi w latach 2011-12 budowany był kolektor ściekowy. MPWiK i ZDM porozumiały się i wspólnie wyremontują pokiereszowane podczas budowy jezdnie i chodniki. Zakres prac obejmuje kompleksowy remont jezdni (podbudowa, warstwy bitumiczne, krawężniki, odwodnienie), chodników, wybudowanie dwóch rond (na skrzyżowaniu ul. Trakt Lubelski ze Zwoleńską oraz z Bronowską) oraz azyli na przejściach dla pieszych. MPWiK ogłosiło przetarg na realizację robót, oferty zostaną otwarte 9 lipca, termin zakończenia robót określono na połowę grudnia. Roboty w terenie powinny rozpocząć się w wakacje.


Przedłużenie al. KEN

Na okres wakacji zaplanowany jest także najtrudniejszy etap budowy przedłużenia al. Komisji Edukacji Narodowej, od al. Wilanowskiej do ul. Domaniewskiej (inwestycja dzielnicy Mokotów), – przebudowa skrzyżowania ulic Puławskiej i Domaniewskiej. Najpierw na ok. miesiąc zamknięta dla ruchu zostanie zachodnia jezdnia ul. Puławskiej (w kierunku Ursynowa), samochody jadące w kierunku południowym zostaną skierowane na objazd al. Niepodległości. Potem zmiana – zamknięta będzie jezdnia wschodnia a samochody na północ pojadą objazdem. W tym samym czasie Tramwaje Warszawskie będą remontowały przejazdy torowe przez al. Wilanowską, al. Lotników i ul. Smyczkową. Natomiast w ciągu dwóch tygodni w sierpniu wykonany będzie remont torów wjazdowych na pętlę na rondzie Wiatraczna.

d1c7s2j

Podziel się opinią

Share
d1c7s2j
d1c7s2j