Trwa ładowanie...

Warszawa. 10 rocznica śmierci Jolanty Brzeskiej. Sejm przyjął uchwałę, by oddać jej cześć

Aktywistka ruchu lokatorskiego, ofiara reprywatyzacji i jednocześnie symbol nieprawidłowości, do jakich dochodziło w stolicy w związku z tym procesem, została uczczona przez parlamentarzystów w dekadę po tajemniczej śmierci. Nie od razu wniosek Lewicy spotkał się z jednogłośnym entuzjazmem Sejmu, ale ostatecznie uchwała przeszła przez aklamację.

Warszawa. Uchwała o upamiętnieniu Jolanty Brzeskiej przeszła w czwartek w Sejmie przez aklamacjęWarszawa. Uchwała o upamiętnieniu Jolanty Brzeskiej przeszła w czwartek w Sejmie przez aklamacjęŹródło: Materiały prasowe
d13osrm
d13osrm

W czwartek Sejm przyjął przez aklamację uchwałę upamiętniająca warszawską działaczkę na rzecz praw lokatorów Jolantę Brzeską - w 10. rocznicę jej śmierci.

"1 marca 2011 roku Jolanta Brzeska, działaczka ruchu lokatorskiego, została zamordowana w Lesie Kabackim. Zbrodni dokonano ze szczególnym okrucieństwem – w momencie podpalenia Jolanta Brzeska wciąż żyła. Do dziś przebieg morderstwa nie został wyjaśniony, a jego bezpośredni sprawcy oraz ich mocodawcy nie zostali ukarani" - stwierdził Sejm w uchwale.

Sejm przyjął uchwałę przez aklamację. Wcześniej sprzeciwiali się temu posłowie KO, ale zmienili zdanie po tym, jak Lewica zgodziła się na drobne poprawki w tekście tej uchwały.

10 rocznica śmierci Jolanty Brzeskiej. Sejm przyjął uchwałę

Dziesięć lat temu 1 marca Jolanta Brzeska wyszła z mieszkania przy ulicy Nabielaka na stołecznym Dolnym Mokotowie i nigdy już do niego nie wróciła. Jej spalone ciało znalezione zostało w Lesie Kabackim. W domu na stole został telefon, w torebce dokumenty, a w kuchni wszystko przyszykowane do gotowania obiadu. Wyszła, jak stała, na chwilę, jak na klatkę, by porozmawiać z sąsiadką.

d13osrm

Nie ma wątpliwości, że kobieta została uprowadzona i zamordowana. Jej śmierć musiała mieć związek z zaangażowaniem Brzeskiej w walkę z dziką reprywatyzacją. Mieszkała w kamienicy przejętej przez nowego właściciela, borykała się z wielokrotnie podniesionym czynszem za mieszkanie, w którym żyła od urodzenia, próbowano ją, tak jak jej sąsiadów, "wykurzać" niehumanitarnymi metodami, nękając i zastraszając psychicznie. Do dziś nie wyjaśniono tej zbrodni, a jej sprawcy oraz zleceniodawcy pozostają bezkarni.

Jolanta Brzeska nie jest jedyną ofiarą niedopuszczalnych metod reprywatyzacji w stolicy, ale nikt nie poniósł za swój sprzeciw i walkę o prawa swoje i innych ludzi w podobnej sytuacji, tak wielkiej ceny. Dziś nie ulega już wątpliwości, że ten proces nie przynosi chluby kolejnym władzom stolicy: przez wiele lat lokatorom mieszkań komunalnych działa się krzywda, a mechanizmy reprywatyzacyjne naruszały konstytucyjne zasady polityki mieszkaniowej gmin.

Warszawa. 10 rocznica śmierci Jolanty Brzeskiej. Zapłaciła najwyższą cenę za sprzeciw wobec dzikiej reprywatyzacji

Takiemu bezprawiu przeciwstawiała się Jolanta Brzeska i współorganizowany przez nią ruch - Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów. I choć sama pomagała ludziom w sądach i próbowała poruszyć władze stolicy i zapobiec kolejnym przypadkom zła, sama sprawiedliwości po śmierci się nie doczekała.

Hołd, złożony w czwartek przez Sejm zamordowanej działaczce i wszystkim, którzy przez reprywatyzację ponieśli szkody i doznali krzywd, jest wyrazem szacunku dla odwagi, jaką wykazywali ludzie w przeciwstawianiu się tym procedurom. Jest też potwierdzeniem woli parlamentarzystów do szybkiego uporządkowania problemów związanych z procesem reprywatyzacji w kraju, także i finału śledztwa w sprawie Brzeskiej.

d13osrm

Jeszcze w środę Platforma Obywatelska nie wyrażała zgody na upamiętnienie Jolanty Brzeskiej i ofiar reprywatyzacji. Złożony przez Lewicę projekt uchwały upamiętniającej aktywistkę posłowie PO chcieli skierować do pracy w komisji. W czwartek jednak wiele się zmieniło. Uchwała przeszła przez aklamację, czyli została poparta jednogłośnie bez konieczności organizowania głosowania.

Oberstdorf 2021. Dziennikarz zwrócił uwagę na zachowanie Kamila Stocha. "Można być optymistą"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d13osrm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13osrm