Trwa ładowanie...
d1bx0zf

Warszawa. 25 lat warszawskiego metra. "Z sypialni Warszawy w nowoczesną dzielnicę"

Dokładnie 25 lat temu, pierwsze pociągi metra w Warszawie wyruszyły na trasę. Z dzisiejszej perspektywy lekko okrojoną, bo z Kabat do stacji Politechnika. Jak wiele zmieniło się przez ten czas, pokazują zdjęcia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Okolice stacji Kabaty zmieniły się nie do poznania
Warszawa. Okolice stacji Kabaty zmieniły się nie do poznania (Stowarzyszenie Projekt Ursynów)
d1bx0zf

Dużo piasku, gdzieniegdzie przebijające się kępy traw. W dali las, a na pierwszym planie jeszcze lśniące, świeżo oddane do użytku wejście do metra. Obok charakterystyczny pomarańczowy "lizak" z czerwoną "mką" - tak to wyglądało 25 lat temu. Dziś okolice stacji Kabaty to zalegające samochody, ruchliwa ulica, morze bloków mieszkalnych i widoczny z daleka, niczym kabacka latarnia znak supermarketu Tesco.

- Ursynów wyrósł na metrze. Z nieurządzonego blokowiska, będącego sypialnią Warszawy stał się nowoczesną, przyjazną do życia dzielnicą, w której można nie tylko mieszkać, ale odpocząć i atrakcyjnie spędzić czas. Gdyby nie metro, dojazd do centrum Warszawy byłby dużo trudniejszy - wspominają przedstawiciele stowarzyszenia Projekt Ursynów.

Przez pierwsze trzy lata warszawskie metro kursowało na trasie od stacji Kabaty do stacji Politechnika. W kolejnych latach linia M1 stopniowo się wydłużała. Odcinek do stacji Centrum został udostępniony mieszkańcom w 1998 r. Uznana za jedną z najładniejszych w Europie i na świecie stacja Plac Wilsona została otwarta 8 kwietnia 2005 r. Całą linia M1, od Kabat do na Młociny, pasażerowie mogą jeździć od 25 października 2008 roku.

d1bx0zf

– 25 lat temu pociągi metra po raz pierwszy wyruszyły na swoją trasę. Wiele się od tamtej chwili zmieniło – stolica wygląda dziś inaczej, jest nowocześniejsza, także dzięki podziemnej komunikacji – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Warszawa. III linia na horyzoncie

Okrągłą rocznicę powstania obchodzi I linia Metra. W sobotę, po cichu otwarty został wolski odcinek II linii metra. W budowie są stacje na Bródnie i Bemowie. Ukończenie II odcinka przewidywane jest na koniec 2023 r. Wówczas długość sieci metra w Warszawie przekroczy dystans maratoński. Z 46 kilometrów i 42 stacji będzie mógł skorzystać nawet milion pasażerów.

d1bx0zf

Zobacz też: "Zmiana jest dramatyczna". Polak o walce z koronawirusem w Wielkiej Brytanii

Choć jest to melodią przyszłości, warszawscy urzędnicy powoli przymierzają się do budowy III linii metra. Trwa opracowywanie planu pierwszego etapu budowy na Pradze-Południe. Jak bumerang powrócił temat doklejenia do linii M1 dwóch stacji: Muranów i Plac Konstytucji.

Jak przekazują urzędnicy, w normalny dzień roboczy, z pierwszej linii metra korzysta ponad 550 tys. osób. Linię M2 wybiera 215 tys. pasażerów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d1bx0zf

Podziel się opinią

Share
d1bx0zf
d1bx0zf