Trwa ładowanie...
d44ych8

Warszawa. 25-letnia historia budowy układu przesyłowego ścieków pod Wisłą

Historia układu przesyłowego w Warszawie sięga 1995 roku. Wówczas powstał Masterplan i pojawił się pomysł na budowę syfonu pod Wisłą. Stołeczny ratusz publikuje kalendarium.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Oczyszczalnia ścieków "Czajka"
Oczyszczalnia ścieków "Czajka" (Wikimedia Commons)
d44ych8

Jak informuje stołeczny ratusz, pierwsze plany dotyczące budowy dwóch kolektorów pod Wisłą powstały już w latach 1995-1997. Dwa lata później profesor Błaszczyka z Politechniki Warszawskiej, zaproponował przejście kolektora z ulicy Marymonckiej w dwa rurociągi pod Wisłą o średnicy wewnętrznej około 1,4 metra każdy, które miały znajdować się w tunelu o średnicy 3 metrów. Warszawskie ścieki miały w ten sposób trafić do dwóch pompowni – Żerań i Nowodwory.

Warszawa. Oczyszczalnia ścieków "Czajka". Aktualizacja Planu Generalnego dla Wodociągów i Kanalizacji

Jeszcze w roku 1999 władze Warszawy wprowadziły aktualizację Planu Generalnego dla Wodociągów i Kanalizacji. Powstał wówczas Plan Inwestycji Krótkoterminowych, uwzględniający potrzebę zewnętrznego finansowania budowy układu przesyłowego dla ścieków z lewobrzeżnej części Warszawy do oczyszczalni ścieków "Czajka". Zatwierdzono także lokalizację oczyszczalni.

d44ych8

Następnie w tym samym roku "Rada Warszawy zdecydowała o rozbudowie i modernizacji oczyszczalni ścieków 'Czajka' oraz budowie układu przesyłowego. Zarzucono definitywnie projekt budowy oczyszczalni ścieków 'Pancerz'. Rozpoczęły się przygotowania do realizacji projektu 'Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie'" – tłumaczy Karolina Gałecka z warszawskiego Urzędu Miasta.

Awaria oczyszczalni Czajka. Przemysław Daca obawia się ponownej. "To będzie wielkie nieszczęście"

29.10.2003 powierzono wykonanie inwestycji MPWiK.

d44ych8

Warszawa. 2005 rok. Oczyszczalnia ścieków "Czajka"

W 2005 Warszawa zadecydowała o budowie oczyszczalni ścieków "Czajka". Układ przesyłowy ścieków z lewobrzeżnej Warszawy do "Czajki" miał mieć 10,5 kilometra długości.

"Ścieki miały być transportowane pod dnem Wisły i za pomocą syfonu przedostać się do przepompowni na prawym brzegu. Rurociąg miał być podwójny, każda rura miała mieć średnicę wewnętrzną ok. 1,6 metra" – podaje Karolina Gałecka.

W sierpniu 2005 roku złożony został wniosek o dofinansowanie inwestycji. Decyzja w sprawie dotacji zapadła w połowie września.

d44ych8

W roku 2006 po podpisaniu umowy z firmą DHV POLSKA, Grontmij Polska oraz ILF Consulting Engineers Polska, zaczęto rozważać zasadność zaprojektowania obudowy rur przewodowych jako jednej rury osłonowej. W kolejnych miesiącach odbywało się porównywanie wariantów różnych rozwiązań.

W listopadzie 2006 roku MPWiK powiadomiło o wprowadzeniu zmiany do koncepcji układu przesyłowego.

"Wówczas została wyrażona zgoda na zaprojektowanie i wykonanie obudowy o średnicy wewnętrznej 4,4 metra w technologii tunelowej, czyli na przeprowadzenie syfonu pod Wisłą. Ostateczna decyzja, dotycząca wymiarów wewnętrznej obudowy tunelu miała zostać podjęta po przedstawieniu przez konsultanta (Prokom Sp. z o.o.) analizy i uzasadnienia rekomendowanej średnicy" – wyjaśnia ratusz.

Firma 29 listopada 2006 roku podała, że minimalna średnica obudowy, umożliwiająca prawidłowy montaż i późniejszą eksploatację powinna wynosić 4,40 metra.

d44ych8

W 2009 roku po dokonaniu zmian nastąpił oczekiwany odbiór projektu budowlanego.

Warszawa. Oczyszczalnia ścieków "Czajka". Podpisanie umowy

Podpisanie umowy z konsorcjum Przedsiębiorstwo Robót Górniczych "METRO" oraz pobocznymi firmami, takimi jak Hydrobudowa Polska, i Hydrobudowa 9 oraz INFRA nastąpiło 22 lipca 2010 roku.

Latem 2012 roku nieczystości po raz pierwszy popłynęły układem przesyłowym do "Czajki". W grudniu 2012 roku zakończyły się formalnie roboty budowlane związane z syfonem pod Wisłą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d44ych8

Podziel się opinią

Share
d44ych8
d44ych8