Trwa ładowanie...

Warszawa. 55 chętnych do oddania osocza dziennie. Wiemy, ile razy zabieg wykonał rekordzista

Z danych RCKiK w Warszawie wynika, że dziennie średnio 55 osób chce oddać osocze, jednak nie wszyscy kwalifikują się do zabiegu.

Share
Warszawa. Ozdrowieńcy oddają osoczeWarszawa. Ozdrowieńcy oddają osoczeŹródło: PAP
d4kz28g

Z danych uzyskanych przez Polską Agencję Prasową wynika, ze w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie dziennie zgłasza się średnio blisko 55 ozdrowieńców, którzy są chętni do oddania osocza. Jednak do zabiegu zakwalifikowanych zostaje przeciętnie około 37 osób.

"Najczęstsze przyczyny dyskwalifikacji to zbyt mała waga, nieprawidłowy układ żylny, niska hemoglobina" - podało RCKiK, cytowane przez PAP.

Osocze pobiera się metodą plazmaferezy, które polega na tym, że z pobranej krwi oddziela się jedynie osocze, a pozostałe elementy, takie jak płytki krwi czy czerwone i białe krwinki, są zwrotnie przetaczane do tej samej żyły w tzw. cyklach. Podczas jednego takiego zabiegu, który trwa 30-40 minut, pobierane jest 600 ml osocza. Oddawanie osocza może być powtarzane nawet trzy razy w tygodniowych odstępach.

Koronawirus. Padają rekordy zakażeń. "Rozważamy wszystkie scenariusze"

Następnie pobrane od ozdrowieńca osocze poddawane jest procedurze redukcji patogenów i dzielone na dawki. Jedną dawkę leku dla chorych na koronawirusa stanowi około 200 ml osocza. Pacjenci zakażeni COVID-19 otrzymują w trakcie leczenia od 200 do 400 ml osocza.

d4kz28g

Warszawa. Najwięcej osocza oddaje się w stolicy. Rekordzista zrobił to 7 razy

"Centrum otrzymuje codzienne raporty o ilości oddanego i zakwalifikowanego do wydania osocza. Aktualnie pod względem ilości oddanego osocza RCKiK w Warszawie jest na pierwszym miejscu w całym kraju. Jak podkreślono, większość chętnych osocze oddaje tylko raz, sporadycznie dwukrotnie, ale rekordzista zrobił to aż siedem razy" – podaje PAP.

Na terenie całej Polski działa obecnie 21 Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, z czego 16 z nich znajduje się w stolicach województw, zaś pięć - w miastach powiatowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4kz28g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kz28g
d4kz28g