Trwa ładowanie...

Warszawa. Andrzej Duda wręczył pamiątkowe tablice

W Belwederze w setną rocznicę walk prezydent Andrzej Duda wręczył samorządowcom tablice upamiętniające Bitwę Warszawską.

Warszawa. Andrzej Duda wręczył pamiątkowe tabliceŹródło: East News
dvy9vtg
dvy9vtg

W czwartek 30 lipca o godz. 14.00 w Belwederze rozpoczęła się uroczystość wręczenia okolicznościowych tablic, upamiętniających setną rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. W obchodach wziął udział Andrzej Duda.

Warszawa. Andrzej Duda: "Rocznica Bitwy Warszawskiej jest niezwykle ważna"

Prezydent podkreślił, że był to wyjątkowo ważny czas dla Polski, a dzisiaj rocznica upamiętnienia tamtych walk ma olbrzymie znaczenie w kontekście wychowywania przyszłych pokoleń.

- Setna rocznica wielkiej wiktorii warszawskiej, zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, jest dla naszego bytu państwowego, dla naszej historii, ale także i dla wychowywania młodzieży i przyszłych pokoleń, tak niezwykle ważna – powiedział Andrzej Duda.

"Zobacz także: Andrzej Duda: zakaz adopcji dzieci dla par jednopłciowych w konstytucji. Prof. Adam Bodnar komentuje"

Podczas uroczystości zostało przypomniane, że główne obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej odbywają się 15 sierpnia, jednak w kontekście historii, nie można mówić o jednym dniu – był to cały okres, w którym toczyły się walki odpędzania od Polski bolszewickim oddziałów.

dvy9vtg

Prezydent przyznał, że było to dla Polski wielkie militarne zwycięstwo.

- To przede wszystkim czyn zbrojny polskiego żołnierza, czyn zbrojny tamtej armii, która została zebrana w głównej mierze na wezwanie ówczesnego, dopiero co powołanego, premiera Wincentego Witosa, który w imieniu Rządu Obrony Narodowej wystąpił jako premier do wszystkich Polaków, aby stawali pod broń, aby każdy, kto tylko broń może udźwignąć, stawał w obronie ojczyzny – powiedział.

Warszawa. Przekazanie 91 tablic upamiętniających

- To byli ludzie z miast, ludzie z miasteczek, to byli chłopcy z polskich wiosek, którzy wtedy szli pod broń po to, by bronić Rzeczypospolitej, po to, by Polska ostatecznie mogła wrócić na mapę po 123 latach zaborów, które dopiero co się skończyły – dodał prezydent.

Podczas czwartkowych uroczystości przedstawicielom samorządów miast i wsi, w których w czasie Bitwy Warszawskiej toczyły się walki, zostało przekazanych 68 tablic okolicznościowych. Pierwsza część uroczystości, gdzie 23 tablice trafiły do poszczególnych samorządów, odbyła się w Sulejówku. Łącznie Andrzej Duda przekazał 91 takich tablic.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dvy9vtg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvy9vtg