Trwa ładowanie...
dh20ngb
warszawa

Warszawa. Białołęcki Świdermajer odzyskuje utracony blask

Warszawiacy mają powód do radości. Mimo że przez lata nad drewnianą willą wisiało ponure widmo rozbiórki... właśnie trwa jej remont. Dzięki Fundacji AVE, Stowarzyszeniu Białołęka Dworska oraz Stowarzyszeniu Razem dla Białołęki, które zainteresowały się jej losem, najcenniejszy drewniak ponownie będzie cieszył nasze oczy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Białołęcki Świdermajer, czyli drewniana willa przy Fletniowej 2 odzyskuje blask dzięki dotacjom SKZ.
Białołęcki Świdermajer, czyli drewniana willa przy Fletniowej 2 odzyskuje blask dzięki dotacjom SKZ. (Facebook.com, Fot: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków)
dh20ngb

Budynek przy ulicy Fletniowej 2 na Białołęce to coś więcej niż dwupiętrowa, drewniana willa do złudzenia przypominający klasyczny świdermajer (domek letniskowy, który powstał na przełomie XIX i XX wieku na tzw. linii otwockiej, czyli w miejscowościach wzdłuż linii kolejowej Warszawa — Otwock). Drewniana willa wybudowana została około 1900 roku i jest jednym z niewielu budynków w tej okolicy, które przetrwały II wojnę światową. Niestety, ze względu na fatalny stan, przez lata groziła mu rozbiórka.

- W 1991 roku willę na własność wykupiła jedna z mieszkających w niej rodzin. Ze względu na fatalny stan techniczny budynek wykwaterowano w 2009 roku- czytamy na facebookowym fanpagu „Kamień i co? Ratujemy warszawskie zabytki".

Spadkobierców właściciela nie było stać na wykonanie kosztownego remontu. Na szczęście losem cennej drewnianej wilii zainteresowali się aktywiści Białołęki z Fundacji AVE, Stowarzyszenia Białołęka Dworska oraz Stowarzyszenia Razem dla Białołęki, którzy w 2007 roku zorganizowali akcję Ratujmy Białołęcki Świdermajer i namówili właściciela do podjęcia działań mających na celu uratowanie i renowację obiektu. W 2010 roku willa trafiła do rejestru zabytków, a dzięki pomocy Stołecznego Konserwatora Zabytków i dotacjom przyznanym przez jego biuro, trwa remont unikatowego budynku. Modernizacja zbliża się ku końcowi, a my już teraz możemy podziwiać pierwsze efekty.

dh20ngb

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:Wycieczka pingwinów. Spacerowały po akwarium

dh20ngb

Podziel się opinią

Share
dh20ngb
dh20ngb