Trwa ładowanie...

Warszawa biurową potęgą

Potężny wzrost popytu na powierzchnię biurową w 2014 r. O 33 proc.

Warszawa biurową potęgą
d2v9kyq
d2v9kyq

Z najnowszego raportu międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield dotyczącego powierzchni biurowych w Europie Środkowej wynika, że do końca września 2014 r. popyt w regionie przekroczył 1,17 mln mkw., a nowa podaż wyniosła zaledwie 410 000 mkw. Całkowite zasoby powierzchni biurowej w czterech stolicach Europy Środkowej (Bratysławie, Budapeszcie, Pradze i Warszawie) wyniosły prawie 12 mln mkw.

Z raportu wynika, że Warszawa nadal jest największym rynkiem biurowym Europy Środkowej. Zasoby stolicy to aż 4,3 mln m kw. Tuż za nią znalazł się Budapeszt (3,2 mln mkw), a na trzecim i czwartym miejscu znalazły się Praga i Bratysława.

Eksperci poinformowali, że podaż nowej powierzchni biurowej w regionie przekroczyła 410 tys. m kw, a do końca 2014 roku powiększy się o dodatkowe ok. 170 tys. To oznacza wzrost o 33% w porównaniu z 2013 r. Najwięcej nowej powierzchni powstało w Warszawie - aż 253 tys. mkw.

- Gospodarki państw Europy Środkowej nadal się rozwijają. Popyt na powierzchnię biurową rośnie na wszystkich głównych rynkach regionu i trend wzrostowy utrzyma się również w 2015 r. W przyszłym roku należy oczekiwać dalszego wzrostu aktywności na rynkach ze względu na rosnące zainteresowanie zarówno najemców, jak i inwestorów. - poinformował WawaLove.pl Jonathan Hallett, Partner Zarządzający firmy Cushman & Wakefield w Europie Środkowej,

W całej Europie Środkowej w budowie pozostaje prawie 1,1 mln m kw powierzchni biurowej. Do końca 2015 zostanie oddanych ok. 700 tys. Największy udział we wzroście aktywności na rynku najmu mają ponowni firmy z sektora teleinformatycznego oraz usług finansowych. Popyt rośnie w niesamowitym tempie, zwłaszcza w sektorze teleinformatycznym. Dane za okres od stycznia wskazują na wzrost aż o 20% w skali roku. Największą nową transakcją zawartą w stolicy było wynajęcie przez Raiffeisen Bank biur na obrzeżach centrum Warszawy. Chodziło o 19 500 mkw powierzchni biurowej.

d2v9kyq

Jak informują eksperci, czynsze za najlepsze powierzchnie najwyższe są w Warszawie i Budapeszcie. W stolicy Polski trzeba zapłącić aż 25 EUR za mkw. (w Bratysławie tylko 15). Mimo wyższych cen w naszej stolicy, chętnych nie brakuje. Najmniej biurowych pustostanów jest właśnie w Warszawie (13,8%), najwięcej w Budapeszcie (16,9%, przy czynszu 21 EUR za mkw).

d2v9kyq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v9kyq