Trwa ładowanie...
d3spa00

Warszawa blokuje planowane wydatki budżetowe

Stołeczny ratusz podjął decyzję o zamrożeniu planowanych wydatków. Podane przez urzędników przyczyny: pandemia koronawirusa i polski rząd.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Briefing prasowy wiceprezydentów Warszawy.
Warszawa. Briefing prasowy wiceprezydentów Warszawy. (Urząd m.st. Warszawa)
d3spa00

Warszawa mocno odczuwa finansowe skutki pandemii koronawirusa. Urząd Miasta ostrzega, że grozi nam dalszy i gwałtowny spadek dochodów, który może skutkować nawet utratą płynności finansowej przez stolicę.

Stąd ratusz zadecydował o blokadzie planowanych wydatków. I zrzucił winę na rząd.

Warszawa. "Rząd zignorował postulaty"

Jak podają urzędnicy, stolica wraz z kilkoma innymi miastami postulowała wprowadzenie rozwiązań, które miałyby na celu zmniejszenie wpływu wybuchu pandemii na finanse samorządów. Chodziło m.in. o zawieszenie do końca 2023 roku tzw. Janosikowego i zawieszenie do roku 2023 działania przepisów dotyczących limitu wydatków bieżących oraz limitu obsługi długu. Jednak rząd nie przyjął proponowanych postulatów.

d3spa00

"Zobacz także: Tarcza dla samorządów. Zdanowska: nie wierzę, że będą pieniądze"

"(…) w tzw. Tarczy 4.0 zaproponował jedynie zwiększenie udziałów w gospodarowaniu majątkiem Skarbu Państwa, możliwość wykorzystania dochodów z opłat za koncesje na sprzedaż alkoholu oraz możliwość zwiększenia zadłużenia tylko w br. i wyłącznie na pokrycie ubytku dochodów podatkowych, będącego skutkiem epidemii. Te rozwiązania są niewystarczające" – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta.

Warszawa. Spadek dochodów nawet o 260 mln złotych

Jak przekonuje ratusz, sytuacja jest niepokojąca. Według informacji podanych przez urzędników, w stolicy dochody z tytułu udziału w podatku od osób fizycznych (PIT) spadły w marcu o 46 mln złotych, a w kwietniu aż o 260 mln złotych w porównaniu do ubiegłego roku. W tym samym czasie dochody z tytułu udziału w podatku od osób prawnych (CIT) zmniejszyły się o 92 mln złotych.

Stąd też decyzja prezydenta stolicy o wydaniu blokad planowanych wydatków na rok 2020. Blokady te mają obowiązywać do końca roku budżetowego, a łączna kwota zamrożonych projektów to 345 484 411 złotych.

Jednak jakie dokładnie wydatki i inwestycje w Warszawie zostaną zablokowane - tego na razie urzędnicy nie ujawniają.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3spa00

Podziel się opinią

Share
d3spa00
d3spa00