Trwa ładowanie...
d831eyr

Warszawa. Budynek dla dzieci niedosłyszących w nowej odsłonie

Urząd Dzielnicy Śródmieście zakończył prace adaptacyjne w budynku przy ul. Twardej 8/12. Dzięki renowacji dzieci i młodzież z niedosłuchem oraz afazją będą miały bardzo dobre warunki do nauki i opieki. Prace obejmowały m.in. rozbudowę, termomodernizację oraz wymianę instalacji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Budynek zaadaptowano do potrzeb dzieci niedosłyszących
Warszawa. Budynek zaadaptowano do potrzeb dzieci niedosłyszących (Urząd Dzielnicy Śródmieście)
d831eyr

1 września rozpocznie tu działanie Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabosłyszących nr 15 im. Ottona Lipkowskiego. Dotychczas mieścił się w Pałacu Sapiehów przy ul. Zakroczymskiej 6.

Ośrodek im. Ottona Lipkowskiego zapewnia specjalistyczną opiekę prawie setce wychowanków, w tym nawet dwulatkom. Dzięki niemu możliwe jest niwelowanie różnic oraz kształcenie dzieci dotkniętych wadami słuchu oraz mowy. Zasługuje więc na najlepsze warunki lokalowe, których nie zapewniała dotychczasowa siedziba – poinformował Urząd Dzielnicy Śródmieście.

Powierzchnia Twardej 8/12 liczy około 4 tys. m2. Budynek jest na tyle duży, aby zaspokoić potrzeby placówki. Stąd decyzja o jego modernizacji i przeznaczeniu na rzecz szkoły.

d831eyr

– Dotrzymaliśmy słowa, 1 września 2020 r. dzieci dotknięte problemami słuchowymi oraz afazją rozpoczną naukę w budynku, który jest pod każdym względem lepszy od dotychczasowej siedziby szkoły. Choć z zewnątrz Twarda 8/12 wygląda na kolejną niczym niewyróżniającą się tysiąclatkę, to w środku mamy do czynienia z nowoczesną technologią i warunkami, które pomagają zdobywać wiedzę i wyrównywać szanse. Modernizacja obiektu to przede wszystkim inwestycja w lepszą przyszłość tych, którzy już u progu swojego życia mają trudniej niż rówieśnicy. Nowa siedziba jest realną pomocą nie tylko dla dzieci, ale także dla ich rodzin – powiedział burmistrz Śródmieścia Aleksander Ferens.

Warszawa. Zakres prac budowlanych

Prace budowlane rozpoczęły się jesienią 2019 r. Prowadzone były zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Niemal pół roku wcześniej przystąpiono do prac projektowych. W niecały rok m.in. wymieniono instalację elektryczną, centralnego ogrzewania wraz z węzłem cieplnym. Aby zachować elewację z piaskowca budynek ocieplono od wewnątrz. Dzielnica Śródmieście wykonała również termoizolację dachu oraz dobudowała dwie klatki schodowe, dostosowujące obiekt przy Twardej 8/12 do przepisów ppoż. – czytamy w komunikacie dzielnicy.

Budynek po modernizacji oferuje nowoczesne rozwiązania techniczne, jakich nie mógł zagwarantować zabytkowy obiekt przy ul. Zakroczymskiej. Dodatkowo, jego lokalizacja – w samym centrum stolicy – ułatwi dojazd słabosłyszącym uczniom mieszkającym w różnych częściach miasta.

d831eyr

Warszawa. Nowoczesne udogodnienia

W budynku przy ul. Twardej 8/12 powstało aż 16 sal lekcyjnych o wymiarach odpowiadających szczególnym potrzebom osób z dysfunkcjami słuchu, w tym pięć pracowni przedmiotowych (chemiczna, fizyczna, biologiczna, plastyczno-techniczna, informatyczna) oraz pięć sal przedszkolnych. Budynek został doposażony w dźwig zapewniający dostęp osobom z niepełnosprawnościami ruchu. Świetlice, internat, stołówka, biblioteka, gabinety dla psychologów, logopedów, sale do zajęć wczesnego wspomagania, integracji sensorycznej oraz sala gimnastyczna – to wszystko 1 września zostanie oddane do dyspozycji wychowanków placówki.

– Każde z pomieszczeń zostało odpowiednio wyciszone, co pozwoli na znaczne podniesienie efektywności prowadzonych zajęć. Dodatkowo parter wyposażono w pętle indukcyjną, nieobecną w Pałacu Sapiehów. Jest to urządzenie, które zamienia dźwięk pochodzący np. z mikrofonów, komputerów czy tablic multimedialnych, na sygnały elektromagnetyczne odbierane przez aparaty słuchowe. Dzięki tej technologii każda słabosłysząca osoba znajdująca się w jej zasięgu ma możliwość wyraźnego słyszenia – wyjaśnił zastępca burmistrza Śródmieścia Paweł Martofel.

Uczniowie będą mieli zapewnione możliwości rozwoju ruchowego. Tuż obok budynku powstało boisko dostosowane do potrzeb uczniów, plac zabaw dla najmłodszych, a także siłownia plenerowa. Dogodną komunikację umożliwi wydzielona strefa – dedykowana busom oraz rodzicom dowożącym dzieci do szkoły. Łączny koszt inwestycji to 12 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d831eyr

Podziel się opinią

Share
d831eyr
d831eyr