Trwa ładowanie...
wawer
Marta Gostkiewicz
05-07-2020 09:05

Warszawa. Budynek szkoły specjalnej w Wawrze już gotowy

Przy ul. Halnej 32 na Wawrze powstał nowoczesny i wielofunkcyjny obiekt dla dzieci z autyzmem i niepełnosprawnościami. Zmodernizowaną i rozbudowaną siedzibę Zespołu Szkół Specjalnych nr 102 odwiedziła wiceprezydent Warszawy, Renata Kaznowska.

Warszawa. Budynek szkoły specjalnej w Wawrze już gotowyŹródło: Urząd m.st. Warszawa
d45lsyu

Szkoła specjalizuje się w kształceniu uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi, których składową jest także autyzm. Do niedawna funkcjonowała przy ul. Przedwiośnie 1, zajmując zaledwie 300 mkw. To znacznie ograniczało jej rozwój. Przeprowadzka do budynku przy ul. Halnej 32 da szansę na lepsze funkcjonowanie szkoły – poinformował stołeczny ratusz.

- Wreszcie będziemy mogli rozszerzyć ofertę edukacyjną tej placówki i przyjąć do niej znacznie więcej dzieci. Po modernizacji tego obiektu przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta wszyscy uczniowie będą mieli zapewnione wspaniałe warunki do nauki oraz uprawiania sportu – powiedziała Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy.

W skład Zespołu Szkół Specjalnych nr 102 wchodzą: Szkoła Podstawowa nr 179 oraz Szkoła Przysposabiająca do Pracy nr 8. W tym roku szkolnym uczęszcza do nich łącznie 56 uczniów. W tym 29 dzieci korzysta z zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Ponadto, szkoła obejmuje opieką 12 uczniów z Kliniki „Budzik”.

d45lsyu

W szkole pracuje 34 nauczycieli i 11 pracowników administracji i obsługi. Po modernizacji, do nowej siedziby w roku szkolnym 2020/2021 będzie można przyjąć aż 100 uczniów (nawet 12 oddziałów), głównie z Wawra.

Warszawa. Zmiany w szkole

Zabytkowemu, międzywojennemu budynkowi przywrócono dawny blask przy współpracy ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków. Zachowano jego wartości historyczne i architektoniczne, m.in. oryginalną bryłę obiektu, który pełnił funkcję szkoły i został przebudowany na dom mieszkalny.

Do starego budynku dobudowano dwukondygnacyjny pawilon o prostej formie. W ten sposób powstał zwarty gmach w kształcie litery „L” o powierzchni aż 1900 mkw. W starym obiekcie zmieniono układ pomieszczeń i przebudowano istniejącą klatkę schodową, a w nowo powstałym zainstalowano windę.

Warszawa. Pracownie rozwijające zainteresowania

W budynku szkolnym znalazły się sale lekcyjne i pracownie rozwijające zainteresowania dzieci, pracownie do terapii i zajęć z integracji sensorycznej, świetlica i biblioteka, gabinety (m.in. pedagogiczny, logopedyczny, pielęgniarski), sekretariat, pokój nauczycielski, szatnie, magazyny oraz sanitariaty.

d45lsyu

Obok obiektu powstało boisko piłkarskie, wielofunkcyjne boisko do piłki siatkowej i koszykówki oraz poliuretanowa bieżnia wraz z rozbiegiem do skoku w dal. Z myślą o starszych uczniach zbudowano też siłownię plenerową.

Zadbano o zieleń. Wokół budynku powstały aleje, liczne nowe nasadzenia i elementy małej architektury. Przy samej szkole powstał parking.

Koszt modernizacji i rozbudowy placówki wraz z wyposażeniem w meble oraz sprzęt rehabilitacyjny i sportowy wyniósł 13 427 185 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d45lsyu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45lsyu