Trwa ładowanie...

Warszawa chroni zagrożone gatunki. Rusza renaturyzacja stolicy

Startuje projekt "Ochrona zagrożonych gatunków związanych z siedliskami wodnymi na terenie Warszawy".
Share
Rusza unijny projekt "Ochrona zagrożonych gatunków związanych z siedliskami wodnymi na terenie Warszawy" (fot. Zieleń Warszawska - Facebook)
Rusza unijny projekt "Ochrona zagrożonych gatunków związanych z siedliskami wodnymi na terenie Warszawy" (fot. Zieleń Warszawska - Facebook)
d2jlf6t

Zarząd Zieleni poinformował, że rusza nowy, unijny projekt poświęcony ochronie zagrożonych gatunków. Zakres działań obejmie tak ważne kwestie jak renaturyzacja zbiorników i cieków wodnych, ale również usuwanie obcych i inwazyjnych gatunków oraz budowa zastawek zatrzymujących wodę w lesie. Jak podkreśla Zarząd Zieleni projekt jest szczególnie istotny w dobie obecnych zmian klimatycznych.

Renaturyzacja to inaczej przywracanie jak najbardziej zbliżonego do naturalnego charakteru siedlisk przekształconych w przeszłości przez człowieka. Konsekwencją działań ludzkich było niestety doprowadzenie do utraty różnorodności biologicznej.

Pomysł przewiduje kilkuletnie działanie, w czasie którego odnowione zostaną cieki i zbiorniki wodne na terenie Bielan, Żoliborza, Śródmieścia, Mokotowa i Ursynowa. Miejsca objęte tym programem to m.in.: Stawy Brustmana, Kanał Piaseczyński, zbiorniki wodne w Lesie Kabackim oraz pozostałości Łachy Siekierkowskiej i stawy przy ul. Tołwińskiego.

d2jlf6t

"Zobacz także: "Bezpiecznie wróciła do oceanu. Znaleźli ją w środku miasta"

Po pierwsze gatunki chronione

W ramach pomysłu renaturyzacji planowany jest montaż platform lęgowych i postojowych oraz odławianie ryb, które zagrażają płazom w wybranych zbiornikach.

d2jlf6t

W Warszawie do gatunków zagrożonych, które zostaną objęte programem zalicza się m.in.: rybitwę czarną, dzięcioła średniego, nurogęś, bączka, błotniaka stawowego, zimorodka, bielika, sieweczkę rzeczną, sieweczkę obrożną, kumaka nizinnego, traszkę grzebieniastą, ropuchę zieloną oraz żabę śmieszkę i żabę wodną.

Dodatkowo projekt przewiduje działania edukacyjne i promocyjne.

Usuwanie gatunków inwazyjnych

Obce gatunki inwazyjne, które zagrażają naturalnym ekosystemom to m.in. klon jesionolistny, rdestowiec ostrokończysty i rdestowiec pośredni. Projekt przewiduje usunięcie takich gatunków na Pradze Północ oraz Południe, jak również w niektórych miejscach na Mokotowie i w Śródmieściu.

d2jlf6t

Pojawią się zastawki zatrzymujące wodę

Zastawki, których celem będzie zatrzymywanie wody w lesie zostaną wybudowane w rowach melioracyjnych w rezerwacie przyrody Lasu Kabackiego. Dodatkowo przebudowie ulegną prawdopodobnie zastawki w rezerwacie przyrody Morysin.

(fot. Zieleń Warszawska - Facebook)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d2jlf6t

Podziel się opinią

Share
d2jlf6t
d2jlf6t