Trwa ładowanie...

Warszawa. Cztery nowe fotoradary na Moście Poniatowskiego. Będzie bezpieczniej

Cztery nowe fotoradary staną w tym roku na moście i wiadukcie Poniatowskiego w Warszawie. Będą umieszczone w najbardziej niebezpiecznych miejscach, czyli m.in. przy zjazdach z mostu. Jeden z nich stanie na łuku przy przystankach tramwajowych przy Wisłostradzie. W tym miejscu wielokrotnie dochodziło do wypadków, również śmiertelnych.

Warszawa. Cztery nowe fotoradary na Moście Poniatowskiego. Będzie bezpieczniejŹródło: Getty Images
d4cx18i

O postawieniu radarów poinformował w poniedziałek Zarząd Dróg Miejskich.

Tak szybko jak to możliwe chcemy ogłosić postępowanie na zakup i montaż fotoradarów. Jeśli uda się szybko wyłonić wykonawcę i podpisać umowę, fotoradary mogą stanąć na moście jeszcze w wakacje - powiedziała Wawalove rzecznik prasowy ZDM Karolina Gałecka.

Obecnie trwają rozmowy z Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego oraz konserwatorem zabytków. Istotne jest ich zdanie jeśli chodzi o lokalizację radarów. Miejsce postawienia musi być zaakceptowane przez GIDT.

d4cx18i

Wcześniej ZDM planował zakup urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości na moście i wiadukcie Poniatowskiego. Miał to być prawdopodobnie pierwszy taki system w Polsce od 2015 r. Przetarg został jednak unieważniony. Jedyna oferta na kwotę ponad 5 mln zł była znacznie wyższa niż budżet ZDM, wynoszący ok. 1,9 mln zł oraz koszt podobnych urządzeń kupowanych dotychczas przez GITD - ok. 1,6-2,2 mln zł.

ZDM zdecydował się więc ustawić na moście Poniatowskiego fotoradary. Ich zakup będzie tańszy, a montaż powinien nastąpić szybciej.

Zobacz także: Przekroczył prędkość o 100 km/h. Spieszył się do… kina

Stop piratom drogowym

Gałecka podkreśliła, że ZDM nie rezygnuje z poprawy bezpieczeństwa i uspokojenia ruchu na moście Poniatowskiego.

d4cx18i

Rekordzista jechał w tym miejscu z prędkością 180 km/h - dodała.

Od 2016 roku wskutek nowelizacji Prawa o ruchu drogowym i ustawy o straży gminnej rejestracją wykroczeń za pomocą fotoradarów zajmuje się GIDT. Wcześniej taką możliwość miały samorządy. W Warszawie kontrolę za pomocą fotoradarów prowadziła Straż Miejska. Warszawa jest jednym z nielicznych samorządów, które w porozumieniu z Inspekcją Transportu Drogowego utrzymują fotoradary.

W efekcie wspomnianej zmiany prawa, ze stołecznych ulic zniknęło aż 27 urządzeń. Przyczyniło się to znacznego zwiększenia skali popełnianych wykroczeń. Kierowcy znów przekraczali prędkość, powodując zagrożenie - wskazuje ZDM.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d4cx18i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cx18i