Trwa ładowanie...

Warszawa. Dlaczego 19 kwietnia w stolicy zawyją syreny?

Już 19 kwietnia punktualnie o godzinie 12.00 na terenie Warszawy zostaną uruchomione syreny alarmowe miejskiego systemu alarmowania i ostrzegania ludności. Wszystko po to, by upamiętnić 77. rocznicę powstania w getcie warszawskim.

Warszawa. Dlaczego 19 kwietnia w stolicy zawyją syreny?Źródło: PAP, fot: Wojciech Olkuśnik
d2uo6i4
d2uo6i4

- Syreny zostaną uruchomione na podstawie polecenia Prezydenta m.st. Warszawy. Wyemitowany zostanie sygnał dźwiękowy ciągły, trwający 30 sekund. W 77. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim decyzją organizatorów nie odbędą się uroczystości pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. W imieniu władz stolicy w dziesięciu punktach Warszawy, związanych z walkami, zostaną złożone kwiaty- mówi Karolina Gałecka Rzecznik prasowa Urzędu m.st. Warszawy.

Ze względu na panującą w kraju epidemię, w tym roku wyjątkowo wolontariusze nie będą rozdawać mieszkańcom papierowych żonkil, symbolizujących pamięć, szacunek i nadzieję. Upamiętnienie tego ważnego w historii naszego miasta wydarzenia odbędzie się za to w sieci. W tym czasie hasło akcji "Łączy nas pamięć" nabiera zupełnie innego, a przez to szczególnego znaczenia. W związku z tym Muzeum POLIN przygotowało kilka sposobów przyłączenia się do tej niezwykłej inicjatywy bez konieczności wychodzenia z domu. Władze muzuem udostępniają szablon żonkila, który można można wydrukować i złożyć. Zdjęcie z kwiatem należy umieścić w mediach społecznościowych i oznaczyć hasztagami: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile. Oprócz tego dostępna jest również nakładka na zdjęcie profilowe na Facebooku z symbolem żonkila oraz datą powstania w getcie warszawskim. Będzie można także podzielić się w sieci specjalną rocznicową grafiką, która pojawi się 19 kwietnia w mediach społecznościowych Muzeum POLIN - na Facebooku, Instagramie i Twitterze.

Wirtualne obchody

W programie obchodów 19 kwietnia znajdziemy m.in.: wykład prof. Jacka Leociaka na temat doświadczeń cywilnych podczas powstania w getcie warszawskim, spacer Beaty Chomątowskiej "Tu było getto" czy czytanie fragmentów książki Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem” w wykonaniu Andrzeja Seweryna, czyli ambasadora tegorocznej akcji.

Dodatkowo w środę, 15 kwietnia, Muzeum POLIN uruchomiło swoje radio. W tygodniu poprzedzającym 77. rocznicę powstania w getcie warszawskim oraz przede wszystkim w dzień rocznicy będzie można posłuchać materiałów poświęconych obchodom, m.in. rozmów ze świadkami historii, wykładu prof. Mariana Turskiego czy też retransmisji koncertu z zeszłorocznych obchodów rocznicy (koncertu w wykonaniu muzyków Sinfonii Varsovii).

d2uo6i4

Zobacz także:Maseczki to nie wszystko. Ekspert wskazuje problem, o którym nikt nie mówi

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2uo6i4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uo6i4