Trwa ładowanie...

Warszawa. Drewniany dworek na Ursynowie przejdzie remont

Rozpoczęły się prace przygotowawcze do remontu drewnianego dworku przy ul. Rosoła 19 – informuje Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Share
Warszawa. Drewniany dworek na Ursynowie przejdzie remontŹródło: Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków
d3g56u9

Rada Miasta st. Warszawy przyznała w 2020 roku na remont dworku 195 000 zł. To pozwoli na pokrycie niemal połowy kosztu całości prac.

Budynek zachował niemalże w całości oryginalną formę i znaczny stopień oryginalnej substancji, co czyni go cennym i rzadkim przykładem drewnianej architektury w Warszawie. Dom łączy w sobie elementy konstrukcji zrębowej i sumikowo-łątkowej. Wejście do niego prowadzi przez ganek z drewnianymi kolumnami, co nawiązuje do typowej architektury dworkowej.

Dom został wzniesiony pod koniec XIX w. jako część folwarku Kabaty. Jego pierwszy właściciel, Jan Malczyński, był dozorcą pałacu w Wilanowie. Następnie dworek przeszedł na własność rodziny Karniewskich, w której rękach pozostaje do dziś.

d3g56u9

Warszawa. Kompleksowy remont

Budynek ze względu na zły stan techniczny wymaga kompleksowego remontu. Już rozpoczęły się prace przygotowawcze polegające m.in. na demontażu szalunku, na skutek czego ujawniła się konstrukcja ścian budynku. W ramach tegorocznych prac planuje się wykonanie nowego fundamentu i podmurówki, wymianę zniszczonych drewnianych elementów konstrukcyjnych, wzmocnienie stropów i więźby dachowej, wymianę wtórnego pokrycia dachu z eternitu na gont drewniany i wymianę zniszczonych desek szalunkowych na elewacji. Efekty remontu zabytkowego dworku będzie można oglądać już jesienią.

Dwór rodziny Karniewskich jest kolejnym obiektem drewnianym remontowanym przy wsparciu m.st. Warszawy. Innym domem, w którym trwają prace remontowe jest białołęcki „świdermajer” przy ul. Fletniowej 2.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d3g56u9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3g56u9