Trwa ładowanie...

Warszawa. Dron przewiózł próbki do badań na obecność SARS-CoV-2

W środę Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował, że po raz pierwszy w Polsce dron przetransportował próbki do badań na obecność koronawirusa. Lot został zrealizowany pomiędzy szpitalem MSWiA przy ul. Wołoskiej a Centralnym Szpitalem Klinicznym UCK WUM przy ul. Banacha w Warszawie.

Share
Warszawa. Dron przewiózł próbki do badań na obecność SARS-CoV-2 Źródło: Getty Images
d3o33qn

W stolicy lot drona transportowego z zachowaniem szczególnych środków bezpieczeństwa możliwy był dzięki wykorzystaniu technicznych rozwiązań PAŻP - odbiorników ADSB zintegrowanych z systemem do koordynacji lotów bezzałogowych statków powietrznych PansaUTM.

- Pozwala to na uruchomienie usług z wykorzystaniem dronów, w tym związanych ze zwalczaniem skutków COVID-19, na terenie Polski. Dzisiejszy lot transportowy potwierdził funkcjonalność systemu PansaUTM, który umożliwia zarządzanie lotami dronów w polskiej przestrzeni powietrznej oraz ich bezpieczną separację od konwencjonalnego ruchu lotniczego" - powiedział prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski.

Zdaniem Urzędu Lotnictwa Cywilnego taka forma przetransportowania próbek do testów świadczy o tym, że jesteśmy przygotowani nie tylko technologicznie, ale również legislacyjnie do bezpiecznych i innowacyjnych operacji lotniczych. Dzięki temu możemy wykorzystać drony do walki z epidemią koronawirusa. Przedsięwzięcie poprzedzone było lotami testowymi m.in. na poligonie Centralno-Europejskiego Demonstratora Dronów.

d3o33qn

Zobacz także:Koronawirus. Kiedy powrót do normalności? Główny Inspektor Sanitarny MSWiA odpowiada

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3o33qn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3o33qn
d3o33qn