Trwa ładowanie...
d1wxcjg

Warszawa. Dron przewiózł próbki do badań na obecność SARS-CoV-2

W środę Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował, że po raz pierwszy w Polsce dron przetransportował próbki do badań na obecność koronawirusa. Lot został zrealizowany pomiędzy szpitalem MSWiA przy ul. Wołoskiej a Centralnym Szpitalem Klinicznym UCK WUM przy ul. Banacha w Warszawie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Dron przewiózł próbki do badań na obecność SARS-CoV-2
(Getty Images)
d1wxcjg

W stolicy lot drona transportowego z zachowaniem szczególnych środków bezpieczeństwa możliwy był dzięki wykorzystaniu technicznych rozwiązań PAŻP - odbiorników ADSB zintegrowanych z systemem do koordynacji lotów bezzałogowych statków powietrznych PansaUTM.

- Pozwala to na uruchomienie usług z wykorzystaniem dronów, w tym związanych ze zwalczaniem skutków COVID-19, na terenie Polski. Dzisiejszy lot transportowy potwierdził funkcjonalność systemu PansaUTM, który umożliwia zarządzanie lotami dronów w polskiej przestrzeni powietrznej oraz ich bezpieczną separację od konwencjonalnego ruchu lotniczego" - powiedział prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski.

Zdaniem Urzędu Lotnictwa Cywilnego taka forma przetransportowania próbek do testów świadczy o tym, że jesteśmy przygotowani nie tylko technologicznie, ale również legislacyjnie do bezpiecznych i innowacyjnych operacji lotniczych. Dzięki temu możemy wykorzystać drony do walki z epidemią koronawirusa. Przedsięwzięcie poprzedzone było lotami testowymi m.in. na poligonie Centralno-Europejskiego Demonstratora Dronów.

d1wxcjg

Zobacz także:Koronawirus. Kiedy powrót do normalności? Główny Inspektor Sanitarny MSWiA odpowiada

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1wxcjg

Podziel się opinią

Share
d1wxcjg
d1wxcjg