Trwa ładowanie...
holderName

Warszawa droższa niż Praga. Ile musisz pracować, by zarobić na czynsz w stolicy?

Warszawiak na opłacenie rachunków za mieszkanie pracuje średnio 110 h, mieszkaniec Berlina zaś, tylko 40.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa droższa niż Praga. Ile musisz pracować, by zarobić na czynsz w stolicy?
holderName

Każda osoba planująca wynajem mieszkania w Warszawie, musi się zmierzyć z problemem wysokiego czynszu. Przeciętny miesięczny koszt wynajęcia stołecznego lokalu znacznie przekracza 40 zł/mkw. - informuje portal rynekpierwotny.pl. Nawet jeśli pod uwagę weźmiemy fakt wyższych zarobków w stolicy i tak cena wydaje się wygórowana.

Z danych szwajcarskiej firmy finansowej "UBS" wynika, iż Warszawa jest jedną z najdroższych europejskich metropolii pod względem relacji między pensją, a wysokością czynszu (wynajmu). Warszawiak na opłacenie rachunków za mieszkanie pracuje średnio 110 h, mieszkaniec Berlina zaś, tylko 40.

Drożej niż w Pradze i Bratysławie

holderName

- W jednym z ubiegłorocznych raportów firmy UBS („Prices and earnings 2015”), możemy znaleźć międzynarodowe porównanie kosztów życia i zarobków – tłumaczy Andrzej Prajsnar z portalu rynekpierwotny.pl. W zestawieniu uwzględniono światowe metropolie. Wśród wymienionych stolic znalazła się Warszawa, oraz inne miasta z tej części Europy (m.in. Praga i Bratysława). W kompleksowej analizie kosztów życia, oczywiście nie mogło zabraknąć kategorii dotyczącej mieszkania. Eksperci UBS podali informacje na temat przeciętnego czynszu, jaki płacą rodziny mieszkające w poszczególnych miastach - informuje rynekpierwotny.pl. Przedstawione dane oraz średnie godzinowe stawki mają wymiar ogólny, aczkolwiek precyzyjnie prezentują różnice pomiędzy analizowanymi miastami.

Analitycy szwajcarskiej firmy finansowej UBS wskazali, iż za wynajem mieszkania w Warszawie w 2015 roku średnio trzeba było zapłacić 630 USD (2344 zł po kursie USD/PLN z okresu marzec - kwiecień 2015 r. wynoszącym 3,72 zł). Wynagrodzenie netto za godzinę pracy w Warszawie oszacowano na 5,7 USD, co przeciętnie daje wynik ok 20 zł. Zestawiając stolice naszego kraju z innymi europejskimi metropoliami nie wypadamy najlepiej pod względem cenowej dostępności najmu. Nie sposób zestawiać Warszawy z takimi miastami jak Londyn (przeciętny koszt wynajmu: 2360 dolarów/m-c) lub Oslo (1940 dolarów). Trzeba jednak odnotować, że wynajem statystycznego mieszkania jest tańszy w Pradze (550 USD), Bratysławie (580 USD) i Wilnie (550 USD). Pod względem wysokości czynszów za lokal, Warszawa może konkurować z Budapesztem (średnia: 640 dolarów). Uwagę zwraca również relatywnie niski koszt wynajmu w Berlinie (690 USD) oraz Wiedniu (800 USD). Wpływ na te wyniki prawdopodobnie ma duży rynek najmu, typowy dla Niemiec i Austrii.

Średnie stawki za h pracy

W zestawieniu średnich godzinowych stawek Warszawa wypada średnio. Stolicę Polski można porównać z Moskwą, Pragą, Bratysławą, Rygą, Wilnem oraz Tallinem. Nieco niżej w zestawieniu plasują się takie miasta jak Budapeszt, Bukareszt oraz Sofia. Ponadto stolica Bułgarii wyróżnia się najniższym poziomem przeciętnego czynszu (310 dolarów miesięcznie za mieszkanie). Krezusami jeśli chodzi o godzinowe stawki wynagrodzeń są mieszkańcy szwajcarskiego Zurychu - 38,4 USD/h netto. Najgorzej sytuacja wygląda w Kijowie. Ukraińcy średnio zarabiają tylko 1,65 USD/h netto.

(Opracowanie: rynekpierwotny.pl)

holderName

*Warszawiak na czynsz pracuje 110 godzin, mieszkaniec Berlina - 40 *

Dzięki wszystkim zebranym informacjom można obliczyć, jak długo na czynsz za lokal musi pracować przeciętny mieszkaniec porównywanych miast. W przypadku Warszawy, czas pracy potrzebny na opłacenie czynszu wynosi 110 godzin – dodaje ekspert portalu rynekpierwotny.pl. Dość zbliżone wyniki odnotowano w Wilnie (101 godzin), Tallinnie (111 godzin), Pradze (101 godzin), Dublinie (106 godzin), Kopenhadze (107 godzin), Bukareszcie (106 godzin) i Atenach (107 godzin). Gorszą relacją między czynszami oraz poziomem płac, cechuje się Londyn (123 godziny pracy na czynsz), Budapeszt (161 godzin), Moskwa (187 godzin) i Kijów (236 godzin). Te wszystkie miasta dzieli ogromny dystans do Berlina (40 godzin), Wiednia (44 godziny) oraz Zurychu (46 godzin).

Trzeba podkreślić, że dobra relacja między czynszem i poziomem zarobków, nie jest domeną miast z Europy Zachodniej. Dobrą dostępnością cenową najmu (64 godziny pracy na czynsz) cechuje się np. słoweńska Lublana. Szybkie osiągnięcie takiej relacji między zarobkami oraz warszawskim czynszem byłoby bardzo trudne. Tym niemniej, w kontekście promowania najmu deklarowanego przez rząd warto pomyśleć o rozwiązaniach prawnych, które upłynniłyby krajowy rynek. Wysoki czynsz w Warszawie oraz kilku innych krajowych metropoliach (Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku) jest pochodną dodatniego salda migracji młodych osób i niedostatecznej podaży lokali. Wielu właścicieli mieszkań po prostu nie chce wynajmować pustego „M”, ze względu na trudności z egzekwowaniem czynszu oraz eksmisją nierzetelnego lokatora.

holderName

Koszt wynajmu w Warszawie i innych miastach

Według danych portalu bakier.pl za dwupokojowe mieszkanie w Warszawie trzeba zapłacić średnio od około 1750 zł na Białołęce, do przeszło 3 tysięcy złotych w Śródmieściu. W Krakowie jest to średnio około 1900 zł, we Wrocławiu ok. 2200 zł, natomiast w Gdańsku i Poznaniu odpowiednio ok. 2000 zł i ok. 1650 zł.

Źródło: (rynekpierwotny.pl/WawaLove.pl)

Przeczytaj też: Tramwaj na Nowodwory. Przetarg rozstrzygnięty. 1,5 km nowej trasy

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName