Trwa ładowanie...

Warszawa. Gabinety bez klauzuli sumienia są dostępne dla kobiet

Podległe miastu szpitale ginekologiczno-położnicze oraz szpitale, które posiadają takie oddziały, deklarują, że zapewniają pacjentkom dostęp do lekarzy bez klauzuli sumienia.

Share
Warszawa. W szpitalach są gabinety bez klauzuli sumieniaWarszawa. W szpitalach są gabinety bez klauzuli sumieniaŹródło: East News, fot: Jan Bielecki
d2hvtxl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiadał, że w wybranych i finansowanych przez miasto szpitalach będzie dostępny ginekolog, który po konsultacji przepisze pacjentce receptę na tabletki antykoncepcji awaryjnej bądź udzieli innej porady.

Jak poinformował stołeczny ratusz, w Warszawie jest sześć szpitali o profilu ginekologiczno-położniczym lub posiadających oddziały ginekologiczno-położnicze, dla których miasto jest podmiotem tworzącym. Pacjentka ma prawo do pełnego zakresu świadczeń zdrowotnych gwarantowanych prawem w Centrum Medycznym Żelazna (św. Zofia), Szpitalu Specjalistycznym im. Krysi Niżyńskiej „Zakurzonej” („Inflancka”), Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny („Madalińskiego”), Szpitalu Bielańskim, Szpitalu Praskim i Szpitalu Solec.

Warszawa. Niektóre szpitale przyjmują bez zapisów

Szpital Praski oraz Szpital Solec zapewniają możliwość skorzystania z porady antykoncepcyjnej poza godzinami pracy przychodni szpitalnych. Celem jest uzupełnienie oferty przychodni ginekologicznych, w których obowiązują zapisy.

d2hvtxl

- Mieszkanki Warszawy bez konieczności wcześniejszego zapisu mogą zgłaszać się do Izby Przyjęć Ginekologiczno-Położniczej w Szpitalu Praskim, a w Szpitalu Solec do Izby Przyjęć Ginekologiczno-Położniczej, zlokalizowanej w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Izby działają w dni powszednie w godz. 15.00-7.00, a w soboty, niedziele i święta całą dobę. Porady są bezpłatne, a czas oczekiwania na przyjęcie przez lekarza nie przekracza dwóch godzin – czytamy w komunikacie ratusza.

Na stronach internetowych Szpitala Praskiego i Szpitala Solec znajduje się informacja o możliwości skorzystania doraźnie z porady antykoncepcyjnej w sytuacjach awaryjnych. Pracownicy obu placówek zostali przeszkoleni w sposobie informowania pacjentek o tej możliwości.

Warszawa. Gabinety dla osób z niepełnosprawnościami

Jednym z priorytetów jest także zwiększanie dostępności do świadczeń zdrowotnych dla osób z niepełnosprawnościami. Od sierpnia 2019 r. w Szpitalu Praskim oraz w Szpitalu Solec funkcjonują gabinety ginekologiczne przystosowane do przyjmowania pacjentek z niepełnosprawnościami. Ułatwieniem jest nie tylko sprzęt, ale przede wszystkim forma zapisów i przebieg samej wizyty lekarskiej.

Funkcjonowanie gabinetów w obu szpitalach sfinansowane zostało w zeszłym roku z budżetu m.st Warszawy w wysokości 1,1 mln zł. W budżecie na 2020 r. przewidziano takie same środki dla obu placówek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2hvtxl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hvtxl