Trwa ładowanie...
dtwxj57

Warszawa. Warszawa pamięta o urodzinach noblistki. Darmowe wydarzenie dla mieszkańców. Trzeba się spieszyć"

Stolica pamięta o noblistce. I wspomina ją w dniu jej urodzin. Dokładnie 7 listopada 1867 r. na świat przyszła Maria Skłodowska-Curie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie przy ul. Freta
Warszawa. Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie przy ul. Freta (PAP, Fot: PAP)
dtwxj57

Warszawskie Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie jest dostępne przez cały czwartek bez opłat. Przy pomniku podwójnej noblistki na Nowym Mieście przy ul. Kościelnej, zostaną też złożone kwiaty.

To nie koniec czwartkowych uroczystości upamiętniających polską uczoną. W siedzibie muzeum przy ul. Freta 16 przewodnicząca Rady Miasta Ewa Malinowska-Grupińska wręczy Hannie Karczewskiej, jednej z ofiarodawczyń pamiątek po uczonej, odznaczenie "Zasłużony dla Warszawy".

Warszawskie Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie z okazji 152. urodzin noblistki powiększyło swoją kolekcję o pamiątki rodzinne Skłodowskich, podarowane przez krewnych uczonej. To m.in. porcelanowy serwis kawowy oraz XIX-wieczne wydanie "Hamleta" Wiliama Szekspira, przełożone i wydane przez Józefa Skłodowskiego.

dtwxj57

W czwartek odwiedzający muzeum zobaczą po raz pierwszy portret Marii Skłodowskiej-Curie, namalowany przez szwedzkiego artystę Carla Köhlera. Dzieło ofiarował Warszawie syn malarza, Henry Köhler. Teatr Papahema wystawi też fragmenty przedstawienia "Skłodowska Radium Girl".

Muzeum gromadzi zbiory, organizuje wystawy czasowe, wykłady, spotkania autorskie i wydarzenia artystyczne. Prowadzi także działalność wydawniczą oraz sprzedaż książek i pamiątek związanych z polską noblistką. Patronuje przedsięwzięciom poświęconym uczonej, jak również innym kobietom nauki i kultury w ich działaniach i projektach.

Placówka utrzymuje również kontakt z krewnymi Marii Skłodowskiej-Curie oraz organizuje spotkania z ich udziałem.

dtwxj57

Źródło: UM Warszawa

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz: Awantura o TK. Joanna Lichocka odpowiada Andrzejowi Rzeplińskiemu

dtwxj57

Podziel się opinią

Share

dtwxj57

dtwxj57
dtwxj57