Trwa ładowanie...

Warszawa i nurkowanie? Jak najbardziej! (ZDJĘCIA)

Wokół stolicy nie brakuje sztucznych zbiorników idealnych do zanurzenia. Dołącz do Grupy Eksplorującej Podwarszawskie Nurkowiska.

Warszawa i nurkowanie? Jak najbardziej! (ZDJĘCIA)
d1a4g0h
d1a4g0h

GEPN, czyli Grupa Eksplorująca Podwarszawskie Nurkowiska to nieformalna ekipa płetwonurków, którzy lubią odwiedzać mniejsze i większe nurkowiska w pobliżu Warszawy. To płetwonurkowie, którzy wychodzą z założenia, że trzeba się dzielić informacjami i właśnie dlatego postanowili stworzyć nieformalną grupę, która w różnym składzie będzie odwiedzać wszystkie mniejsze i większe podwarszawskie nurkowiska i zdawać relację ze swoich eksploracji.

Brzmi to trochę nieprawdopodobnie. Warszawa i nurkowanie? Jest tu wiele szkół nurkowania, ale te wybierają większe akweny. Najbliższe sensowne nurkowisko jest 80km od stolicy. Cóż, więc robią nurkowie GEPN? O to zapytaliśmy członka grupy - Kamila Jakuzę Jaczyńskiego.

Okazuje się, że wokół Warszawy jest dużo ciekawych zbiorników sztucznego pochodzenia - głównie glinianek i żwirowni, czyli wyrobisk pozostałych po wydobyciu tych materiałów. Pierwszymi odkryciami była żwirownia w Puchałach, koło Janek oraz glinianki w podwarszawskiej Zielonce.

- O ile w Puchałach pod wodą o głębokości do 13 metrów panują egipskie ciemności, o tyle w znacznie płytszych, bo nieprzekraczających 5 metrów gliniankach w Zielonce jest czysto, jasno, a wodę zamieszkują niezliczone ilości raków i innych zwierząt wodnych – mówi Kamil Jakuza Jaczyński. - Idąc dalej w swych poszukiwaniach odkryliśmy Jeziorko Mamucie, które znajduje się przy obwodnicy Garwolina. Powstało ono w 2007 roku podczas budowy tej obwodnicy, a nazwę swoją zawdzięcza odnalezionym tam podczas wydobycia żwiru kościom mamutów. Co prawda był to akwen już uczęszczany nurkowo, lecz nie był on sklasyfikowany ani nazwany w społeczności nurkowej, co zmieniło się po wizycie GEPN. Jak się okazuje pod Warszawą można również zaliczyć nurkowanie „wrakowe” odwiedzając spoczywający na dnie wrak pogłębiarki w Janówku. W zasadzie pozostała już tylko połowa wraku, reszta poszła na przysłowiowe żyletki.

d1a4g0h

Innym ciekawym i opisanym przez GEPN obiektem jest najgłębszy basen nurkowy w Polsce, który znajduje się na warszawskim Żeraniu. Urządzony w byłym silosie zbożowym pionowy basen ma 9,5 metra głębokości i jak zapewniają nurkowie świetnie się nadaje do ćwiczeń, sprawdzania sprzętu oraz pierwszych prób z nurkowaniem.

Więcej na temat Grupy Eksplorującej Podwarszawskie Nurkowiska można znaleźć na stronie www.gepn.pl oraz na ich facebooku: www.facebook.com/GEPN.POLSKA

d1a4g0h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1a4g0h