Trwa ładowanie...

Warszawa. "Jadalne miasto". Dokumentalny film o ogrodnictwie i rolnictwie w wielkiej aglomeracji

To nowy żywieniowy trend. Świeże, wyhodowane lokalnie owoce i warzywa nie tylko z podmiejskich pól i sadów, ale także z działek w samym środku miasta, a nawet z dachów i balkonów. Taka zdrowa moda ogarnia mieszkańców wielkich miast. Na temat tej idei w Warszawie powstał film, który będzie można zobaczyć w sieci od piątku.

Warszawa. Film dokumentalny "Jadalne miasto" dostępny w sieci od piątku. A w weekend uczestniczyć będzie można na Jazdowie w warsztatach na temat miejskiego ogrodnictwa i pozyskiwania nasionWarszawa. Film dokumentalny "Jadalne miasto" dostępny w sieci od piątku. A w weekend uczestniczyć będzie można na Jazdowie w warsztatach na temat miejskiego ogrodnictwa i pozyskiwania nasionŹródło: Urząd m.st. Warszawa
d3u25an
d3u25an

Jeszcze dekadę temu pojęcie "miejski miód" ocierało się o absurd. Ale przez ostatnie lata warszawiacy przyzwyczaili się już do miejskich pasiek. Miód można mieć już z dachu wieżowca, uli w parku, czy z tarasów kompleksu biurowego. Pomysł na zaproszenie pszczół w miejskie przestrzenie przyniósł pozytywne skutki: zapewnia przetrwanie pszczołom, narażonym na terenach rolniczych na złe skutki oddziaływania środków ochrony roślin, gwarantuje zapylanie roślin na kwietnikach, na działkach i w parkach, a ludziom dale słodki przysmak w dobrym gatunku.

Proces produkcji warzyw i owoców w mieście, dziś budzący jeszcze sceptycyzm, może mieć podobną jasną przyszłość. Miejskie ogrody mogą również wkraczać na dachy, balkony, zaistnieć w każdym zielonym miejscu.

Twórcy filmu “Jadalne miasto Warszawa” przekonują, że pożywienie nie trzeba transportować na dystansach setek czy tysięcy kilometrów. Dostęp do świeżych produktów pochodzących z lokalnych, ekologicznych gospodarstw może mieć każdy, tylko trzeba się trochę postarać. „Wyobraźmy sobie, że Warszawa, jadalne miasto przyszłości, zmienia się w zdrowsze, lepsze do życia i bardziej odporne miejsce”- zachęcają postępowi ogrodnicy.

Warszawa. "Jadalne miasto". Dokumentalny film o ogrodnictwie i rolnictwie w wielkiej aglomeracji

Film to efekt projektu “W kierunku solidarnego żywienia. Warszawa 2030+”. Na działania z nim związane złożyły się dyskusje, warsztaty międzypokoleniowe oraz forum edukacyjne. Jak sprawić, by miasta stały się miejscami do produkcji zdrowej żywności, którą pozyskuje się z korzyścią dla planety, powietrza miejskiego i ku pożytkowi ludzi, zobaczyć będzie można już w piątek w dokumencie dostępnym na stronie www.jadalnemiastowarszawa.pl .

d3u25an

Premierze towarzyszyć będą realne wydarzenia. W niedzielę 25 lipca w Ogrodzie Społecznościowym Motyka i Słońce na Jazdowie odbędą się warsztaty "Usiądźmy w kręgu nasion". Wioletta Olejarczyk i Klaudia Kryńska z sieci suwerenności żywnościowej Nyéléni Polska opowiedzą, jak zbierać nasiona z własnych upraw. Zaplanowana została też dyskusja na temat idei “jadalnego miasta”. Spotkanie poprowadzą Anna Galas-Kosil, kuratorka Biennale Warszawa, oraz Klaudia Kryńska z Fundacji Agro-Perma-Lab.

Barszcz w nowym wydaniu. Zupa malinowa z burakami i ziemniakami

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3u25an
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u25an