Trwa ładowanie...

Warszawa jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast Europy!

Znalazła się w pierwszej dziesiątce rankingu. Gdzie jest gorzej?

Warszawa jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast Europy!
d13agbb
d13agbb

Ranking najbardziej zanieczyszczonych przez smog aglomeracji w Unii przygotował francuski dziennik „Le Monde”. W pierwszej dziesiątce znalazły się aż trzy polskie miasta - Kraków, Wrocław i Warszawa. W stolicy stężenie smogu przekracza normę aż przez 152 dni w roku! Gorzej jest we Wrocławiu (166) i Krakowie (210).

Jak niedawno informowaliśmy , wzrosła powierzchnia rejonów miasta, nad którymi unoszą się niebezpieczne pyły o mikroskopijnej wielkości. Przenikają one nie tylko do górnych dróg oddechowych i oskrzeli, ale także do krwi. W pyłach tych zawieszone są drobinki metali ciężkich, dioksyn i benzoalfapirenu. Uważa się, że te pyły mogą powodować choroby serca oraz zwiększać ryzyko nowotworów, zwłaszcza płuc. Pyły te trafiają do powietrza w wyniku *spalania toksycznych śmieci, pylenia z rur wydechowych samochodów oraz pylenia z ulicznego kurzu, który pełen jest cząstek startych klocków hamulcowych i ścieranych opon. *W roku ubiegłym najsilniejsze stężenie tych pyłów odnotowano w Ursusie, Śródmieściu, na Targówku i na Woli.

Według najnowszych danych, trujący dwutlenek azotu, który produkuje głównie komunikacja samochodowa, przekracza dopuszczalne normy na styku Śródmieścia, Woli i Ochoty, u zbiegu Al. Jerozolimskie, ul. Towarowa i Żwirki i Wigury.

Poniżej 10 najbardziej zanieczyszczonych miast w UE wg „Le Monde”. W nawiasie liczba dni w roku ze stężeniem smogu przekraczającym normę.

  1. Sofia – (320)
  2. Mediolan – (272)
  3. Kraków – (210)
  4. Marsylia – (200)
  5. Płowdiw – (189)
  6. Madryt – (188)
  7. Turyn – (174)
  8. Wrocław – (166)
  9. Rzym – (157)
  10. Warszawa – (152)
d13agbb

Przeczytajcie też: Jak bardzo trują nas spaliny?

d13agbb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13agbb