Trwa ładowanie...

Warszawa. Jeszcze w październiku początek remontu zabytkowego muru getta warszawskiego

Warszawa zaczyna remont zabytkowego muru. Prace renowacyjne fragmentów, które zachowały się między ulicami Sienną i Złotą mają potrwać miesiąc. Ich początek jeszcze w październiku.

Share
Warszawa. Jeszcze w październiku początek remontu zabytkowego muru getta warszawskiegoŹródło: East News, fot: ARKADIUSZ ZIOLEK
d3xdph4

Remont zabytkowego muru getta warszawskiego zapowiedział burmistrz dzielnicy Wola.

– Znajduje się tu wiele historycznych miejsc związanych z II wojną światową i Powstaniem Warszawskim, a mur getta jest jednym z najważniejszych z nich - ocenił burmistrz Krzysztof Strzałkowski.

Władze Woli podkreślają, że co roku do tej części Warszawy przyjeżdżają setki tysięcy turystów. – Dlatego naszym obowiązkiem jest nadanie temu miejscu wyglądu, który pasowałby do jego rangi historycznej – dodał burmistrz.

d3xdph4

Remont pozostałości po getcie warszawskim to ostatni etap prac związanych z zabytkami czasów II wojny światowej. Wcześniej na Woli przeprowadzono prace rozbiórkowe nieużywanych budynków należących do Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza.

Według projektu rewitalizacji, teren wokół muru zostanie podzielony na dwie strefy: historyczno-dydaktyczną oraz rekreacyjno-sportową. Pojawią się również gabloty na czasowe ekspozycje, tablice informacyjne oraz elementy małej architektury.

– Teraz przystępujemy do ostatniego etapu inwestycji, czyli do renowacji samego zabytkowego muru – podkreślił burmistrz Woli. – W jej ramach zostaną wykonane prace polegające na rozebraniu kilku warstw cegły i ponownym ich wmurowaniu, usunięciu tynków ze ścian muru, wykonaniu uzupełnień na całej powierzchni muru, a także zabezpieczeniu całej konstrukcji i pokryciu jej środkiem zabezpieczającym przed wilgocią – dodał Krzysztof Strzałkowski.

Prace renowacyjne fragmentów muru przy ulicach Siennej i Złotej mają zakończyć się w listopadzie.

d3xdph4

Niemieccy okupanci założyli getto w Warszawie 2 października 1940 r. Kilka tygodni później zamknęli je i otoczyli trzymetrowym murem, który był zakończony drutem kolczastym. Na terenie ok. 307 hektarów żyło prawie 460 tys. Żydów.

19 kwietnia 1943 wybuchło powstanie w getcie. Żydzi bronili się do połowy maja. Po stłumieniu walk Niemcy przystąpili do całkowitej likwidacji getta. Zniszczyli większość jego zabudowań, a pozostałych przy życiu mieszkańców wywieźli do obozów pracy, w większości w dystrykcie lubelskim.

Pozostałości muru przy Siennej i Złotej są nielicznymi zachowanymi do dziś w przestrzeni Warszawy materialnymi śladami getta.

Źródło: um.warszawa.pl

d3xdph4

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Bogdan Zdrojewski o funkcji marszałka Senatu dla opozycji

d3xdph4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xdph4
d3xdph4