Trwa ładowanie...

Warszawa. Kino Atlantic będzie objęte ochroną konserwatorską?

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków rozważa możliwości objęcia ochroną konserwatorską budynku, w którym ma siedzibę kino Atlantic.

Warszawa. Kino Atlantic może być objęte ochroną konserwatorskąWarszawa. Kino Atlantic może być objęte ochroną konserwatorskąŹródło: East News, fot: Piotr Molecki
d2rs0xa
d2rs0xa

"Gazeta Wyborcza" na początku września poinformowała, że kino Atlantic może zniknąć, ponieważ przejmie je należąca do samorządu Mazowsza spółka Max-Film. Spółka do tej pory zamknęła kilkanaście warszawskich kin – podaje PAP.

Dziennik informował, że dla miejsca, w którym obecnie jest kino, śródmiejscy urzędnicy wydali decyzję o warunkach zabudowy dla pięciopiętrowego biurowca z kinem w części podziemnej.

W poniedziałek Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował, że obecnie rozważane są możliwości objęcia budynku, w którym mieści się kino Atlantic ochroną konserwatorską. Aby tak się stało, konieczne jest zbadanie, czy spełnia warunki ustawy o ochronie zabytków.

- Tj. czy zabytek, ruchomość lub rzecz ruchoma, ich części lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym, posiada wartość historyczną, artystyczną lub naukową - czytamy w komunikacie.

d2rs0xa

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków podkreślił również, że nie wydał decyzji pozwalającej "na zburzenie istniejącego budynku, w którym mieści się kino Atlantic i budowę w tym miejscu pięciokondygnacyjnego biurowca".

- W dniu 17 grudnia 2018 r. tut. organ, w formie postanowienia, uzgodnił projekt decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na nadbudowie i rozbudowie o kondygnacje podziemne istniejącego kina Atlantic na budynek o funkcji biurowo-usługowej - napisano. Dodano również, że uzgodnienie decyzji o warunkach zabudowy "nie oznacza, że został zaakceptowany ostateczny kształt budynku".

- Jest to forma koncepcji architektonicznej przedstawionej przez architekta i wykonawcę projektu. Zgodnie z przedstawionym projektem, nadbudowa budynku ul. Chmielna 33 mieszczącego kino Atlantic będzie sięgała wysokości sąsiedniego budynku ul. Widok 22 - zaznaczono.

Podkreślono również, że do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nie wpłynął wniosek inwestora o wydanie pozwolenia na roboty budowlane w powyższym zakresie.

d2rs0xa

Kino Atlantic to najstarsze nieprzerwanie działające kino w Warszawie. Obecna umowa dzierżawy kina przez spółkę Viktonex wygasa w grudniu tego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2rs0xa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rs0xa