Trwa ładowanie...
d2du1sp

Warszawa zapowiada: koniec palenia węglem w 2023 roku

Władze Warszawy chcą pozbyć się węgla jako źródła ogrzewania w stolicy. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski mówi w tym kontekście o 2023 roku. Deklarację współpracy dotyczącą poprawy jakości powietrza podpisano w trakcie III Kongresu Czystego Powietrza. Samorządy chcą m.in. zaostrzenia przepisów uchwały antysmogowej.
Share
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał deklarację współpracy dotyczącą poprawy jakości powietrza.
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał deklarację współpracy dotyczącą poprawy jakości powietrza.Źródło: Materiały prasowe, Fot: Urząd Miasta Warszawa
d2du1sp

Warszawa będzie stopniowo odchodzić od palenia węglem – zapowiedziały w środę jednogłośnie władze stolicy i woj. mazowieckiego.

W deklaracji samorządy wojewódzki i stołeczny zapowiadają ścisłą współpracę nad zaostrzeniem przepisów uchwały antysmogowej. Zobowiązują się też do rzetelnej wymiany informacji.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreślił, że walka o czyste powietrze w stolicy jest jego priorytetem. Dodał, że miasto inwestuje w ekologiczny transport publiczny i zieleń. Wspiera również warszawiaków w wymianie tzw. "kopciuchów".

d2du1sp

Chcemy wyeliminować węgiel używany w indywidualnych źródłach ogrzewania oraz wprowadzić zakaz palenia w kominkach w dniach z prognozowanym przekroczeniem normy jakości powietrza. Przewidujemy, że będziemy mogli wdrożyć przepisy w IV kwartale 2023 roku – mówił Trzaskowski.

Zaznaczył, że już dziś istnieje atrakcyjny program dotacyjny do ekologicznych źródeł ogrzewania. Mieszkańcy Warszawy, którzy w tym roku złożą wniosek o dofinansowanie likwidacji starego pieca mogą liczyć na pokrycie 100 proc. kosztów inwestycji.

Zobacz także: Program "Czyste powietrze" sukcesem rządu. Ekolodzy chwalą

Władze województwa mazowieckiego podkreśliły, że spalania węgla nie można zakazać z dnia na dzień.

d2du1sp

Cieszy nas deklaracja Warszawy o gotowości do zmian. My jako samorząd Mazowsza deklarujemy pomoc organizacyjną, ale też finansową w ramach środków unijnych i środków z budżetu województwa – podkreśliła członek zarządu woj. mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Razem lepiej

Wymiana informacji da możliwość właściwego diagnozowania problemów związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Ważne jest lepsze egzekwowanie zapisów uchwały antysmogowej.

Sygnatariusze zobowiązali się do prowadzenia akcji informacyjno-edukacyjnych, które zwiększą świadomość mieszkańców. Rozszerzą też współpracę o kolejnych partnerów.

d2du1sp

W 2019 r. Warszawa przyjęła ok. 800 wniosków o dotacje na wymianę kotłów w lokalach prywatnych. Inwestycje te zostały zrealizowane w 2019 i na początku 2020 r. Od stycznia tempo składania wniosków znacznie wzrosło dzięki wyższym dotacjom i uproszczeniu procedur.

Z kolei w zasobie komunalnym stolica w zeszłym roku zlikwidowała 543 tzw. "kopciuchy". Pozostaje ich jeszcze ok. tysiąca. Większość ma być wymieniona do końca 2021 r.

Ekologiczna Warszawa i Mazowsze

Władze Warszawy podkreślają, że zintensyfikowano zazielenianie stolicy. Tylko w zeszłym roku posadzono ok. 130 tys. nowych drzew. Warszawa stawia też na ekologiczny transport.

d2du1sp

W decydującą fazę wchodzą prace nad nowym programem ochrony powietrza dla stref w woj. mazowieckim. Chodzi o miejsca, w których zostały przekroczone poziomy dopuszczalne i docelowe substancji w powietrzu. Na początku marca projekt dokumentu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko zostanie poddany m.in. szerokim konsultacjom społecznym i opiniowaniu. Samorząd Mazowsza musi wprowadzić nowy program do czerwca 2020 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d2du1sp

Podziel się opinią

Share
d2du1sp
d2du1sp