Trwa ładowanie...
d3p75v7

Warszawa kupi tramwaje od Hyundaia. Trafią do użytku za cztery lata

Tramwaje Warszawskie i Hyundai Rotem Company podpisały umowę na dostawę 213 nowych tramwajów. To największa umowa na tramwaje podpisana dotychczas w Polsce i jedna z większych w Europie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Za cztery lata po Warszawie będzie jeździć ponad pół tysiąca niskopodłogowych tramwajów
Za cztery lata po Warszawie będzie jeździć ponad pół tysiąca niskopodłogowych tramwajów (PAP)
d3p75v7

Dostawy są podzielone na dwie części: w zamówieniu podstawowym Tramwaje Warszawskie kupią 123 tramwaje, a w ramach opcji będzie możliwy zakup kolejnych 90.

- Zakupy taboru oraz budowa nowych tras zwiększą atrakcyjność tego środka transportu i podniosą jakość życia mieszkańców stolicy. Warszawski Transport Publiczny będzie synonimem komunikacji nowoczesnej i przyjaznej wszystkim pasażerom – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. I jak dodaje, nie będzie to ostatnia umowa.

Dowiedz się: Miasta będą się domagały zwrotu pieniędzy, które straciły przez likwidację gimnazjów

d3p75v7

Hyundai Rotem, który złożył najkorzystniejszą ofertę, zbuduje je za 1 mld 825 mln zł. Wszystkie pojazdy w ramach zamówienia podstawowego mają zostać dostarczone do stolicy do końca 2022 roku, a te budowane w ramach opcji – do końca 2023 roku. Zakup uzyskał częściowe dofinansowanie z funduszy UE w wysokości 285 mln zł.

Obejrzyj: Trzaskowski: Będą podwyżki dla nauczycieli i darmowe żłobki. Liczymy budżet

Do stolicy trafią trzy rodzaje pojazdów szynowych, o różnej długości, w wersji jednokierunkowej i dwukierunkowej. Będą to najdłuższe tramwaje w stolicy. Ich długość sięgnie 32,5 metrów, czyli aż 2,5 metra więcej niż najpopularniejsze, dotychczas używane tramwaje niskopodłogowe. Dzięki temu w każdym tramwaju będzie mogło podróżować nawet 240 osób.

Czytaj: Podwyżki dla nauczycieli. Trzaskowski znalazł sposób

Tramwaje to drugi co do liczby przewożonych pasażerów środek transportu w Warszawie. W zeszłym roku skorzystał z nich niemal o czwarty podróżny (286,5 mln przejazdów). To więcej o ponad 17 mln pasażerów niż rok wcześniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3p75v7

Podziel się opinią

Share
d3p75v7
d3p75v7