Trwa ładowanie...

Warszawa. Legendarny kurier. Miasto pamięta o rocznicy śmierci

Szesnaście lat temu Jan Nowak Jeziorański zmarł w warszawskim szpitalu. Uroczysty pogrzeb 26 stycznia 2005 roku, na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie, zgromadził wiele osobistości ze świata polityki i kultury oraz tysiące mieszkańców Warszawy.
Share
Warszawa. Miasto pamięta o legendarnym kurierze. Dla niego najważniejsza była wolność i demokracja. Z emigracji wrócił do wolnej Polski
Warszawa. Miasto pamięta o legendarnym kurierze. Dla niego najważniejsza była wolność i demokracja. Z emigracji wrócił do wolnej PolskiŹródło: Materiały prasowe
dod1wgb

W rocznicę śmierci, w środę, kwiaty na grobie tej wybitnej osobistości Aldona Machnowska-Góra. "Wspominamy dziś Jana Nowaka-Jeziorańskiego, pisarza, polityka, dziennikarza, nauczyciela patriotyzmu, jedną z najwybitniejszych postaci Polski współczesnej. Całe swoje życie poświęcił wolnej Polsce i wolnym mediom" - napisała wiceprezydent w mediach społecznościowych.

Jan Nowak-Jeziorański działał pod pseudonimami "Janek", "Jan Nowak", "Jan Zych" był emisariuszem Komendy Głównej Armii Krajowej i Rządu RP w Londynie, cichociemnym, kurierem wojennym. Wcześniej jednak stanął do wojny z Niemcami w 1939 roku jako bombardier podchorąży artylerii. Trafił do niewoli na Wołyniu, jednak zbiegł, by przyłączyć się do podziemia. W Armii Krajowej brał udział w akcjach zakonspirowanej komórki działającej na rzecz obniżenia morale żołnierzy niemieckich, pisał też teksty do podziemnych wydawnictw.

Jan Nowak Jeziorański w mundurze Wojska Polskiego. W 1939 roku ruszył na wojnę z Niemcami, trafił do niewoli, z której zbiegł, by zostać żołnierzem podziemnych struktur AK
Jan Nowak Jeziorański w mundurze Wojska Polskiego. W 1939 roku ruszył na wojnę z Niemcami, trafił do niewoli, z której zbiegł, by zostać żołnierzem podziemnych struktur AK

W 1943 zgłosił się, jako ochotnik, na funkcję kuriera AK do władz polskich poza krajem. Jeździł z przesyłkami do Szwecji, kontaktował się z rządem RP w Londynie i władzami angielskimi. W przeddzień kapitulacji Powstania Warszawskiego wywiózł do Londynu setki dokumentów i zdjęć.

dod1wgb

Wcześniej jednak, w trakcie powstańczych walk w stolicy wziął ślub z Jadwigą Wolską, łączniczką "Gretą". Byli razem aż do śmierci Jadwigi w 1999 roku w Stanach Zjednoczonych.

Legendarny kurier z Warszawy. Miasto pamięta o rocznicy śmierci

Po wojnie mieszkał w Londynie, Monachium i Waszyngtonie. Związał się z radiem - to w tym medium debiutował kiedyś jako 16-letni harcerz. Pracował dla BBC w Sekcji Polskiej, potem kierował Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa aż do 1976 roku. Następnie przez 20 lat działał w Kongresie Polonii Amerykańskiej i był konsultantem Narodowej Rady Bezpieczeństwa USA. Odegrał istotną rolę w przyjęciu Polski do NATO.

Ostatnie lata życia spędził w Polsce. Jednak pierwszy raz po wojnie przyjechał tu dopiero w 1989 roku, na zaproszenie Lecha Wałęsy. Zamieszkał na stałe w Warszawie w 2002 roku, przy ulicy Czerniakowskiej 178A. Często bywał też we Wrocławiu, gdzie miał mieszkanie przyznane mu przez miasto w uznaniu jego zasług.

dod1wgb

Niezwykle elegancki, zawsze nienagannie ubrany - miał słabość do szykownych garniturów szytych na miarę z najznakomitszych, wysokogatunkowych tkanin, które specjalnie sprowadzał z różnych miejsc świata, dał się zapamiętać jako człowiek zaangażowany, empatyczny, oddany Polsce i ceniący wartości demokratyczne.

Spoczął na Powązkach. Trumna, w której złożono jego ciało była pierwotnie przeznaczona dla szczątków ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Lady Gaga zaśpiewała na zaprzysiężeniu Bidena. Uwagę zwrócił szczegół na sukience

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dod1wgb

Podziel się opinią

Share
dod1wgb
dod1wgb