Trwa ładowanie...

Warszawa. Mazowiecki na "patelni". Przypomina o odpowiedzialności za stan świata

Mural z wizerunkiem prawnika, opozycjonisty, polityka pojawi się przy stacji metra Centrum. To element miejskiej kampanii, informującej o nagrodzie imienia Tadeusza Mazowieckiego. Jej laureatami zostaną osoby, które swoimi działaniami zmieniają otoczenie na lepsze.

Warszawska "patelnia" przy stacji metra Centrum. Tu zobaczyć będzie można mural z postacią polityka, który stał się symbolem przemian 1989 roku w Polsce (Urząd Miasta st. Warszawa)Warszawska "patelnia" przy stacji metra Centrum. Tu zobaczyć będzie można mural z postacią polityka, który stał się symbolem przemian 1989 roku w Polsce (Urząd Miasta st. Warszawa)
d4gsvi9

"Jesteśmy odpowiedzialni za to, jak toczy się świat" - głosi napis na turkusowo-różowym naściennym malunku na uczęszczanym placu przy ważnym węźle komunikacyjnym. Bo właśnie ci, do których trafia to przesłanie, mogą zasłużyć na nagrodę i imienia Mazowieckiego. Miasto, ustanawiając ją, chce podkreślić znaczenie głosu młodych ludzi oraz tego, jaki wpływ wywierać mogą oni na wspólną przestrzeń.

- Tadeusz Mazowiecki zawsze czuł odpowiedzialność - za kraj, który kochał, za ludzi, na których krzywdę był wrażliwy, za świat. Szczególnie cenił energię, entuzjazm i pomysły młodego pokolenia. Motto widniejące na muralu to słowa Tadeusza Mazowieckiego, które są również hasłem przewodnim nagrody. Mają być inspiracją do tego, aby angażować się na rzecz innych i nie pozostawać obojętnym na otaczającą nas rzeczywistość - mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego m.st. Warszawy.

W połowie lat 50. Bohater muralu i patron nagrody stołecznej był jednym z organizatorów Klubu Inteligencji Katolickiej. Został redaktorem naczelnym miesięcznika "Więź". Opozycyjną dzialalność rozpoczął w latach 70., wraz z powstaniem Komitetu Obrony Robotników. Został rzecznikiem głodujących opozycjonistów z KOR, protestujących w obronie więźniów politycznych.

d4gsvi9

W roku 1989 stał się ważnym współuczestnikiem twórców politycznych zmian. Zapisał się w pamięci wielu Polaków jako człowiek etyczny, szlachetny, o wielkiej prawości. Pracowicie dążył do zmian. Był czuły na ludzką krzywdę i wierny zasadom.

Warszawa. Mazowiecki na "patelni". Przypomina o odpowiedzialności za stan świata

Przeciwstawiał się stereotypom i schematom, gotów był spierać się z autorytetami. Był wiecznym buntownikiem. Jego wysokie standardy moralne sprawiły, że stał się specjalnym sprawozdawcą Komisji Praw Człowieka ONZ z objętej wojną Jugosławii.

Alarmował opinię publiczną o masowych przypadkach łamania praw człowieka przez wszystkie strony konfliktu, a także o licznych ofiarach śmiertelnych. Podkreślał tragiczną sytuację ludności muzułmańskiej obawiającej się zagrożenia zbiorową eksterminacją. Wskazywał, że lokalne władze tolerują przemoc, sytuacja więźniów jest dramatyczna, a jednostki ONZ nie są w stanie efektywnie bronić zagrożonej ludności.

Mural przedstawiający Tadeusza Mazowieckiego, zaprojektowany przez stołecznego grafika Marcina Bronickiego, wykonany został przez warszawskich specjalistów z Good Looking Studio. W pełnej krasie będzie można zobaczyć go 10 października.

d4gsvi9

Wówczas jeszcze trzy dni pozostaną do zgłoszenia kandydata do nagrody dla młodych ludzi, działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. Laureatki i laureaci otrzymają nagrody finansowe o łącznej wysokości 30 tys. złotych oraz statuetki. Aby wskazać swojego kandydata, należy wypełnić formularz, który znaleźć można na stronie internetowej stronie stołecznego ratusza.

Stan wyjątkowy przy Białorusi przedłużony. „Mam z tym problem”

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4gsvi9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gsvi9