Trwa ładowanie...

Warszawa. Metro zakupi 45 nowych pociągów

Metro Warszawskie zakupi 45 nowych pociągów. Finansowanie inwestycji zapewni preferencyjny kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Kredyt zostanie udzielony w wysokości do 50 proc. kosztów projektu.

Warszawa. Metro zakupi 45 nowych pociągówŹródło: Materiały prasowe, fot: urząd miasta warszawa
d13zs54
d13zs54

Konieczność pozyskania zewnętrznego źródła finansowania dla realizowanego przez metro zakupu pociągów zachęciła ratusz do kontynuowania współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

- Dotychczasowa, bardzo dobra współpraca, a także stabilność europejskich instytucji, są gwarancją przeprowadzenia tej inwestycji na korzystnych dla Warszawy warunkach. Spełniamy obietnice i kupujemy nowoczesny tabor komunikacji miejskiej. Chcemy, by warszawianki i warszawiacy korzystali z jak najlepiej zorganizowanego transportu publicznego, który zapewni sprawne przemieszczanie się po stolicy – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

To druga umowa, którą Metro Warszawskie podpisało z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Wspólnotowa instytucja finansowa dotychczas udzieliła miejskim spółkom preferencyjnych kredytów na łączną kwotę 3,02 mld zł, w tym Metru Warszawskiemu na blisko 534 mln zł – informuje ratusz.

Środki z kredytu posłużą zabezpieczeniu finansowania zakupu nawet 45 nowych pociągów warszawskiego metra. Umowa na ich zakup została podpisana 30 stycznia br. z konsorcjum firm Skoda Transportation a.s. i Skoda Vagonka a.s. Wykonawca za swoje usługi otrzyma 1 308 248 300 zł. Podpisana umowa zakłada udostępnienie Warszawie kredytu w wysokości do 654 mln zł, czyli maksymalnie do 50 proc. kosztów tego projektu.

d13zs54

– W tych trudnych czasach z powodu epidemii wywołanej przez koronawirusa konieczne jest stawienie czoła sytuacji kryzysowej. Niemniej chcemy, w ramach możliwości, dalej wspierać daleko idące inwestycje w infrastrukturę, w tym też infrastrukturę miejską – powiedziała wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego prof. Teresa Czerwińska.

- EBI już od dawna wspiera plany Warszawy w zakresie rozwijania i unowocześnienia systemu transportu publicznego. Po sfinansowaniu rozbudowy drugiej linii metra z przyjemnością sfinalizujemy finansowanie zakupu nowego taboru. Mamy nadzieję, że już w niedalekiej przyszłości warszawiacy znów będą mogli swobodnie poruszać się po swoim mieście i korzystać z nowoczesnego transportu publicznego – dodała.

Europejski Bank Inwestycyjny od lat wspiera rozwój i inwestycje w stolicy. W sumie Warszawa podpisała z EBI dziesięć korzystnych umów. Na ich mocy bank udzielił miastu kredytów na łączną kwotę ponad 5,5 mld zł. Dotychczas podpisane kredyty posłużyły m.in. rozbudowie II linii metra.

EBI jest wciąż zainteresowane kredytowaniem działań Warszawy. Wsparcie dotyczyć ma edukacji, kultury, dróg, budownictwa komunalnego i integracji społecznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d13zs54
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13zs54