Trwa ładowanie...
warszawa
15-11-2019 07:42

Warszawa. Mobilna pomoc dla bezdomnych na ulicach stolicy do kwietnia

W Warszawie pojawił się Mobilny Punkt Poradnictwa. Specjalny autobus będzie kursował do kwietnia, między najważniejszymi punktami pomocy dla bezdomnych, schroniskami, noclegowniami i jadłodajniami.

Share
Warszawa. Mobilna pomoc dla bezdomnych na ulicach stolicy do kwietniaŹródło: UM Warszawa, fot: R. Motyl
dyaqqwp

W Mobilnym Punkcie Poradnictwa, podobnie jak rok temu, wszyscy potrzebujący mogą dostać pomoc od specjalistów z organizacji pozarządowych.

Organizatorzy tej formy wsparcia podkreślają, że trasa autobusu została ustalona tak, żeby obejmować najważniejsze punkty z pomocą dla osób bezdomnych w Warszawie z tymi miejscami, gdzie na co dzień przebywają bezdomni. Ma to umożliwić dotarcie do miejsc, gdzie bezdomni zjedzą ciepły posiłek, ogrzeją się, przenocują.

- W autobusie osoby dotknięte kryzysem bezdomności mogą uzyskać poradę, z jakiej oferty pomocowej mogą skorzystać w Warszawie. Tutaj też prowadzone są rozmowy o charakterze motywacyjnym, bo każdy człowiek to jest osobna historia i każdemu trzeba dopasować odpowiednio do niego pomoc - mówił wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej.

dyaqqwp

Zaznaczył, że w autobusie jest ciepło, pełni on więc także funkcję ogrzewalni dla osób, które zimą marzną.

Karczewski o porażce w Senacie: to nie jest żadna degradacja

Z kolei Olga Sztejter (Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, Koło Warszawa-Praga) zaznaczyła, że informacja o funkcjonowaniu Mobilnego Punktu Poradnictwa szybko roznosi się między osobami bezdomnymi w stolicy.

dyaqqwp

- Liczymy, że z dnia na dzień osób korzystających z Mobilnego Punktu Poradnictwa będzie coraz więcej, bo temperatura będzie spadała - mówiła.

Społęcznicy zapraszają do autobusu również bezdomnych ze zwierzętami, które nie są groźne dla innych bezdomnych. Jedynym ograniczeniem, jakie obowiązuje, jest zakaz spożywania alkoholu w autobusie.

Mobilny Punkt Poradnictwa ma dwa kursy, poranny i wieczorny. Pierwszy autobus wyrusza o godz. 8 rano i jeździe po ulicach Warszawy do godz. 16. Jego trasa prowadzi przez punkty, w których są jadłodajnie, ogrzewalnie oraz miejsca, w których przyjmują lekarze nadziei na ul. Wolskiej.

Wieczorna trasa zaczyna się od godz. 17 i kończy ok. godz. 20.30 i przejeżdża przez schroniska i noclegownie. MPP działa od poniedziałku do niedzieli, także w święta.

dyaqqwp

To drugi rok działania Mobilnego Punktu Poradnictwa. Rok temu autobus odbył ponad 2,7 tys. kursów. Udzielono ok. 1300 porad, przeprowadzono prawie tysiąc rozmów motywacyjnych i wydano ok. 7 tys. kubków gorącej herbaty i 1,5 tys, bonów na posiłki.

W tym roku warszawski ratusz przeznaczył prawie 16 mln zł na pomoc dla bezdomnych. Tydzień temu z akcją pomocy dla osób bezdomnych ruszyli strażnicy miejscy.

Źródło: Urząd Miasta w Warszawie

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dyaqqwp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyaqqwp
dyaqqwp