Trwa ładowanie...

Warszawa. Motocykliści na buspasach. Zmienią się przepisy

Motocykliści w Warszawie będą mogli jeździć po buspasach. Pierwsze zmiany organizacji ruchu zostaną wprowadzone już w kwietniu. Zmieni się oznakowanie wszystkich stałych buspasów w stolicy.

Warszawa. Motocykliści na buspasach. Zmienią się przepisyŹródło: Getty Images
d3i6abl
d3i6abl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zdecydował o dopuszczeniu ruchu motocykli na pasach przeznaczonych do tej pory tylko dla autobusów, taksówek i Miejskiego Transportu Osób Niepełnosprawnych. Projekt poprzedzony był pilotażem.

Pilotaż trwał dwa sezony, od maja 2018 r. do października 2019 r. Motocykliści jeździli po buspasie na ul. Radzymińskiej i al. Solidarności, na odcinku od ul. Krynoliny do H. Rzeszotarskiej oraz na Trasie Łazienkowskiej, od Alej Jerozolimskich po al. Stanów Zjednoczonych/Ostrobramską. Równolegle miasto prowadziło kampanię informacyjną „Motocykle na buspasach”.

„W praktyce sprawdziliśmy, jak dopuszczenie ruchu motocykli wpłynęło na bezpieczeństwo i funkcjonowanie buspasów. Nasze obserwacje prowadziliśmy przez dwa sezony. Ich wynik był jak najbardziej pozytywny. Motocykliści z odpowiednim poszanowaniem potraktowali przywilej jazdy po wydzielonych pasach, a ze strony kierowców autobusów komunikacji miejskiej nie mieliśmy uwag krytycznych” – tłumaczył Trzaskowski.

Zobacz także: Motocykliści wrócili do rywalizacji po dniu przerwy. Trudny moment dla wszystkich

Teraz motocykle zostaną wpuszczone na wszystkie stałe buspasy w Warszawie. To odcinki o łącznej długości ok. 53 kilometrów. Na znakach pionowych, obok BUS, TAXI i MTON pojawi się napis „MOTOCYKLE”.

d3i6abl

Zmiana przepisów w Warszawie już w kwietniu

Trwa przygotowywanie projektów organizacji ruchu, które po zaopiniowaniu przez policję będą sukcesywnie wdrażane na ulicach. Zmiany wprowadzane będą w kwietniu i maju.

Nowe oznaczenia pojawią się w sumie na ponad 20 ciągach komunikacyjnych, m.in. na pasach na ulicach Belwederskiej, Modlińskiej, Raszyńskiej i w Alejach Jerozolimskich. Rozwiązanie nie będzie jednak funkcjonować na tymczasowych odcinkach pasów drogi wydzielonych dla komunikacji miejskiej, wykonanych m.in. przy okazji budowy II linii metra.

Zgodnie z przepisami, motocykliści będą mogli poruszać się po buspasach tylko tam, gdzie dopuszczają to znaki drogowe. Poruszanie się po buspasach, gdzie organizacja ruchu nie została jeszcze wprowadzona będzie wykroczeniem drogowym.

Wszystkie projektowane w przyszłości stałe buspasy będą dopuszczały poruszanie się po nich motocykli. Nowe buspasy w pierwszej kolejności powstaną na ul. Puławskiej, Radzymińskiej w kierunku Marek oraz Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d3i6abl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3i6abl