Trwa ładowanie...

Warszawa. Możliwa wyższa kara dla mężczyzny, który zaatakował turystkę

Surowszy wymiar kary grozi mężczyźnie, który na warszawskim Nowym Świecie zaatakował turystkę. O zmianie zarzutów zdecydowała prokuratura.

Share
Warszawa. Prokuratura zdecydowała o zmianie zarzutów dla agresora
Warszawa. Prokuratura zdecydowała o zmianie zarzutów dla agresoraŹródło: PAP, Fot: Wojciech Olkuśnik
d315dbw

Do zdarzenia doszło na początku lipca na warszawskim Nowym Świecie. 35-letni Eryk G. podszedł do kobiety spacerującej z mężem i synem. Następnie uderzył ją pięścią w twarz. Mężczyzna miał przy sobie marihuanę. Badania wykazały, że w chwili zdarzenia Eryk G. był pod wpływem kilku substancji odurzających. Napaść zarejestrowały kamery monitoringu.

Mężczyzna usłyszał potem zarzut "naruszenia czynności narządu ciała". Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz poinformowała w poniedziałek, że prokuratura zdecydowała o zmianie kwalifikacji.

d315dbw

Zmiana zarzutu była konsekwencją interwencji Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry. Ziobro w lipcu polecił Prokuraturze Rejonowej Warszawa Śródmieście-Północ analizę materiału dowodowego w tej sprawie. Za zarzucane Erykowi G. przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności nawet do 15 lat, a nie krótsza niż trzy lata więzienia. Przy poprzedniej kwalifikacji czynu groziło mu do dwóch lat pozbawienia wolności.

- Podczas przesłuchań mężczyzna nie przyznał się do zarzucanego mu czynu. Z jego wyjaśnień wynikało, że "coś nim pokierowało" – powiedziała Skrzyniarz. Dodała, że „prokurator zdecydował o zmianie zarzutu. Na początku września Eryk G. usłyszał zarzut usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pokrzywdzonej w postaci innego ciężkiego kalectwa polegającego na utracie wzroku w lewym oku poprzez zadanie silnego uderzenia pięścią w twarz pokrzywdzonej, co doprowadziło między innymi do złamania ściany oczodołu. Skutek ciężkiego kalectwa nie nastąpił z uwagi na interwencję innych osób. Prokurator przyjął, że mężczyzna działał w zamiarze ewentualnym”.

Warszawa. Reakcja miasta

Wkrótce po tym incydencie doszło do kolejnych aktów agresji na Trakcie Królewskim.

W reakcji stołeczny ratusz wystąpił do policji i straży miejskiej o dodatkowe patrole w tym rejonie. Jak zapowiedziała rzeczniczka Karolina Gałecka, na Nowym Świecie i Krakowskim Przedmieściu pojawi się więcej umundurowanych funkcjonariuszy. Urzędnicy zapowiedzieli też kontrole punktów sprzedaży alkoholu pod kątem przestrzegania ustawy o wychowaniu w trzeźwości. 

d315dbw

Źródło: TVN Warszawa, PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d315dbw

Podziel się opinią

Share
d315dbw
d315dbw