Trwa ładowanie...

Warszawa. Mural Wandy Lurie, która przeżyła Rzeź Woli

Wanda Lurie nazywana "Polską Niobe", doczekała się swojego muralu. Malowidło można zobaczyć przy ulicy Wawelberga na Woli.

fot. Kadr z filmu "Rzeź Woli - świadectwo Wandy Lurie"
fot. Kadr z filmu "Rzeź Woli - świadectwo Wandy Lurie"
d1c5fba

Mieszkańcy Warszawy mogą zobaczyć nowy mural na skwerze imienia Wandy Lurie między ulicami Działdowską i Wawelberga. Autorami muralu są Daria Yermolina i Dariusz Paczkowski.

"Projekt powstał w ramach 'Festiwalu Hipolita i Ludwiki', z inicjatywy Stowarzyszenia Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga, we współpracy z urzędem miasta i dzielnicą Wola" – podaje Mateusz Witczak, Rzecznik Prasowy Dzielnicy Wola.

Warszawa. Mural Wandy Lurie

Malowidło przedstawia patronkę skweru i jej syna. Wanda Lurie, która podczas Powstania Warszawskiego była w ciąży, przeżyła egzekucję. W okresie okupacji mieszkała w Kolonii Wawelberga. Przeżyła rzeź Woli, podczas której 5 sierpnia 1944 roku, kobieta wraz z innymi ukrywającymi się w piwnicach osobami, została zapędzona do fabryki przy Wolskiej 55. Tam Niemcy rozstrzelali kilka tysięcy osób. Zginęła m.in. trójka dzieci Wandy. Ona sama, leżąc pod stertą ciał, uszła z życiem.

Białoruś. "Rosja chce armeńskiego scenariusza"

"Murale zmieniają wizerunek Woli, komentują jej przestrzeń i historię. Stały się czymś więcej niż zjawiskiem czysto estetycznym. Wolskie murale mają ogromną wymowę symboliczną i cieszę się, że nowa realizacja wpisuje się w ten trend. Stąd też jako dzielnica cały czas chętnie wspieramy takie inicjatywy" – tłumaczy Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1c5fba
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1c5fba