Trwa ładowanie...
d19772z

Warszawa. Mural Wandy Lurie, która przeżyła Rzeź Woli

Wanda Lurie nazywana "Polską Niobe", doczekała się swojego muralu. Malowidło można zobaczyć przy ulicy Wawelberga na Woli.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
fot. Kadr z filmu "Rzeź Woli - świadectwo Wandy Lurie"
fot. Kadr z filmu "Rzeź Woli - świadectwo Wandy Lurie"
d19772z

Mieszkańcy Warszawy mogą zobaczyć nowy mural na skwerze imienia Wandy Lurie między ulicami Działdowską i Wawelberga. Autorami muralu są Daria Yermolina i Dariusz Paczkowski.

"Projekt powstał w ramach 'Festiwalu Hipolita i Ludwiki', z inicjatywy Stowarzyszenia Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga, we współpracy z urzędem miasta i dzielnicą Wola" – podaje Mateusz Witczak, Rzecznik Prasowy Dzielnicy Wola.

Warszawa. Mural Wandy Lurie

d19772z

Malowidło przedstawia patronkę skweru i jej syna. Wanda Lurie, która podczas Powstania Warszawskiego była w ciąży, przeżyła egzekucję. W okresie okupacji mieszkała w Kolonii Wawelberga. Przeżyła rzeź Woli, podczas której 5 sierpnia 1944 roku, kobieta wraz z innymi ukrywającymi się w piwnicach osobami, została zapędzona do fabryki przy Wolskiej 55. Tam Niemcy rozstrzelali kilka tysięcy osób. Zginęła m.in. trójka dzieci Wandy. Ona sama, leżąc pod stertą ciał, uszła z życiem.

Białoruś. "Rosja chce armeńskiego scenariusza"

"Murale zmieniają wizerunek Woli, komentują jej przestrzeń i historię. Stały się czymś więcej niż zjawiskiem czysto estetycznym. Wolskie murale mają ogromną wymowę symboliczną i cieszę się, że nowa realizacja wpisuje się w ten trend. Stąd też jako dzielnica cały czas chętnie wspieramy takie inicjatywy" – tłumaczy Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d19772z

Podziel się opinią

Share
d19772z
d19772z