Trwa ładowanie...

Warszawa. "No drone zone". W stolicy obowiązują strefy wolne od dronów

Warszawa wraz z Urzędem Lotnictwa Cywilnego rozpoczyna kampanię społeczną "Sprawdź czy możesz TU latać dronem". W stolicy pojawiły się strefy, w których latanie bezzałogowymi statkami powietrznymi jest zabronione.

Share
Warszawa "z drona" w czasie pandemii
Warszawa "z drona" w czasie pandemii Źródło: PAP, Fot: PAP
d47p0d7

W Warszawie obowiązują pewne ograniczenia co do latania dronami ze względu np. na ochronę budynków instytucji rządowych, międzynarodowych czy też innej ważnej dla miasta infrastruktury. Aby poszerzyć na ten temat wiedzę wśród miłośników latania dronami miasto oznakowało odpowiednio dane lokalizacje tabliczkami informującymi o zakazie.

"Warszawa to nowoczesne miasto, które podąża w kierunku zrównoważonego rozwoju, otwarte na nowe technologie. W przestrzeni powietrznej stolicy są miejsca, w których ze względów bezpieczeństwa nie można latać bezzałogowymi statkami podwietrznymi lub trzeba uzyskać zgodę na lot w danej strefie. Dlatego tak ważne jest uświadamianie i edukowanie użytkowników dronów. Powinni zdawać sobie sprawę, że dron może stanowić potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. Warto też, by wiedzieli, że istnieje prawo, regulujące loty dronami, którego należy przestrzegać" – powiedział Marcin Wojdat, sekretarz Warszawy.

d47p0d7

Warszawa. Pierwsze miasto w Polsce, w którym rusza kampania informacyjna

Z danych Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej wynika, że najwięcej lotów dronami odbywa się w Warszawie. Dlatego stolica jest pierwszym w Polsce miastem, w którym rozpoczyna się kampania informacyjna.

Zakaz lotów nad domem Ziobry? Ryszard Kalisz: to jest skandaliczne

"We wrześniu tylko w strefie kontrolowanej warszawskiego lotniska odbyło się 1705 lotów dronów, które zostały zgłoszone przez operatorów bezzałogowych statków powietrznych korzystających ze zintegrowanej z systemem PansaUTM aplikacji Droneradar. Warszawa nie jest tu wyjątkiem - liczba zgłoszonych lotów dronów we wszystkich strefach kontrolowanych lotnisk w Polsce wyniosła we wrześniu ponad 6 500, a liczba wszystkich lotów dronów w całym kraju - ponad 37 000. Te liczby robią wrażenie i wskazują, z jakim fenomenem mamy do czynienia" – wyjaśnia Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

d47p0d7

Kampania ma na celu zwrócenie uwagi przede wszystkim na dwie strefy objęte zakazem lotów, które funkcjonują w Warszawie. Chodzi tutaj o obszar, który jest chroniony przez Służbę Ochrony Państwa, oraz o miejsce, w którym zlokalizowana jest siedziba europejskiej straży granicznej Frontex.

Aby w tych lokalizacjach latać dronami należy mieć odpowiednie zezwolenia, a ich brak może skutkować nałożeniem kary grzywny lub nawet pięcioletnim więzieniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d47p0d7

Podziel się opinią

Share
d47p0d7
d47p0d7