Trwa ładowanie...

Warszawa. Nowe patronki pasaży w centrum. Jest decyzja miasta

Na wniosek prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego pasaże i alejka w centrum stolicy zyskały nazwiska sławnych kobiet. Ratusz poinformował o podjęciu uchwały w tej sprawie.

Warszawa. Nowe patronki pasaży w centrum. Jest decyzja miastaWarszawa. Nowe patronki pasaży w centrum. Jest decyzja miastaŹródło: PAP
d1w4l68
d1w4l68

8 marca informowaliśmy, że prezydent stolicy w czasie konferencji prasowej przekazał, że zwrócił się do Rady Warszawy z uchwałą, która umożliwi nazwanie pasaży w centrum miasta nazwiskami znanych kobiet. W czwartek wieczorem Urząd Miasta powiadomił, że władze miasta podjęły decyzję w tej sprawie.

Warszawa ma nowe patronki. Będą nimi artystki i działaczki

- Dziękuję radzie za wsparcie tej inicjatywy. Chciałem, by Warszawa doceniła i uhonorowała wybitne artystki i działaczki, tak zasłużone dla historii i kultury naszego kraju. I przybliżyła dokonania tych kobiet naszym mieszkańcom. To ważny gest - dotychczas nazwiska kobiet stanowiły niewielki odsetek nazw, ale już to wspólnie zmieniamy – powiedział Rafał Trzaskowski.

Jak przekazał stołeczny ratusz, do Wisławy Szymborskiej, która od kilku lat jest patronką pasażu prowadzącego od wejścia do stacji metra Centrum do Dworca Centralnego, dołączyły w czwartek, 18 marca, inne kobiety.

Georgette Mosbacher nad wyraz mocno o Donaldzie Trumpie. Komentarz Rafała Trzaskowskiego

- Patronką deptaku, zlokalizowanego po południowej stronie pasażu Wisławy Szymborskiej została aktorka i publicystka Maria Morska, a ciągu pieszego po jego stronie północnej - pisarka i publicystka Irena Krzywicka – wyjaśniła rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka.

d1w4l68

Ponadto w centrum patronkami pasaży równoległych do pasażu Wisławy Szymborskiej po jego północnej stronie zostały poetka i tłumaczka Kazimiera Iłłakowiczówna oraz poetka Zuzanna Ginczanka. Natomiast alejka parkowa po południowej stronie ulicy Świętokrzyskiej będzie teraz nosić nazwę Marii Dulębianki – działaczki społecznej, malarki i publicystki.

Patronką została także Anna Świrszczyńska - poetka i dramatopisarka oraz Halina Poświatowska - poetka i prozaiczka. Ich nazwiska będą widnieć w pasażach prostopadłych do pasażu Wisławy Szymborskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1w4l68
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w4l68