Trwa ładowanie...

Warszawa obniży stawki za wywóz śmieci. Kto może liczyć na pomoc osłonową?

Od 1 marca w Warszawie będą obowiązywać nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami. Miasto przygotowało wsparcie osłonowe dla najbardziej potrzebujących.

Warszawa obniży stawki za wywóz śmieci. Kto może liczyć na pomoc osłonową?Źródło: Materiały prasowe, fot: Urząd Miasta Warszawa
d4ma7f8

Na terenie całego kraju od 2020 r. obowiązuje, zgodnie z ustawą selektywna zbiórka odpadów na pięć frakcji. Od 1 marca nowe zasady będą obowiązywały mieszkańców stolicy.

Miasto przygotowało pomoc osłonową z myślą o warszawiakach w trudnej sytuacji materialnej. Pokryje ona minimum połowę miesięcznych kosztów opłaty za gospodarowanie odpadami.

Dla kogo pomoc?

Na pomoc mogą liczyć warszawiacy prowadzący gospodarstwo jednoosobowe, których miesięczny dochód nie przekracza 1 752,50 zł netto. Dotyczy to w szczególności mieszkańców po 65. rok życia i osób niepełnosprawnych.

d4ma7f8

Wsparcie otrzymają też mieszkańcy samotnie gospodarujący, którzy utrzymują się wyłącznie z renty lub emerytury nie większej niż 1 752,50 zł netto i niekwalifikujący się do uzyskania dodatku mieszkaniowego. Wnioski będą przyjmowane od marca.

Nowe stawki dla warszawiaków

Jak kształtują się stawki w stolicy? Mieszkańcy budynków wielorodzinnych będą płacić 65 zł miesięcznie. Dla domów jednorodzinnych opłata wynosi 94 zł za gospodarstwo. Właściciele nieruchomości rekreacyjno-wypoczynkowej zapłacą 169,30 zł rocznie. Dla lokali użytkowych w zabudowie mieszanej (np. salon fryzjerski w kamienicy) stawka wynosi 1,35 zł za m2 powierzchni użytkowej lokalu na miesiąc. Dla nieruchomości z usługami hotelarskimi stawka wynosi 11,85 zł/m3 zużytej wody na miesiąc. Opłaty dla nieruchomości niezamieszkałej, gdzie powstają odpady komunalne, zależne są od wielkości pojemników.

Mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy zadeklarują kompostowanie bioodpadów zapłacą o 4 zł mniej za miesiąc, czyli 90 zł.

Kary za niesegregowanie

Zgodnie z ustawą samorządy będą stosować kary za niesegregowanie. Warszawscy radni zadecydowali, że kara będzie najniższa z możliwych i wyniesie dwukrotność opłaty podstawowej.

d4ma7f8

W związku ze zmianami wszyscy właściciele nieruchomości bądź ich zarządcy - np. wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe muszą złożyć nowe deklaracje. Należy je złożyć do 10 kwietnia w Wydziałach Obsługi Mieszkańców urzędów dzielnic, przesłać listem poleconym do urzędu dzielnicy albo wysłać w formie elektronicznej w ramach platformy ePUAP. Miasto podkreśla, że mieszkańcy bloków nie składają deklaracji.

Pierwszą opłatę należy wnieść do 28 marca. Potem opłatę trzeba uiszczać do 28. dnia każdego miesiąca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d4ma7f8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ma7f8