Trwa ładowanie...

Warszawa. Odsłonięto mural promujący bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych

Na pl. Zawiszy w Warszawie odsłonięto mural zaprojektowany przez dzieci. To wynik konkursu plastycznego organizowanego w ramach Kampanii Kolejowe ABC. Mural ma na celu propagowanie bezpiecznego zachowania na przejazdach kolejowych.
Share
Warszawa. Odsłonięto mural zaprojektowany przez dzieci
Warszawa. Odsłonięto mural zaprojektowany przez dzieci
d2xvp1v

Na pl. Zawiszy w Warszawie pojawił się wyjątkowy mural zaprojektowany przez dzieci z Nowej Sarzyny. To wynik konkursu plastycznego dla uczniów „Akcja Mural – odkryj w sobie muralowca”. Konkurs organizowany jest przez Urząd Transportu Kolejowego w ramach Kampanii Kolejowe ABC. Mural z bohaterem kampanii, nosorożcem Rogatkiem, zachęca do bezpiecznego zachowania na przejazdach kolejowo-drogowych.

– Niestety liczba wypadków i ofiar zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych cały czas pokazują, jak ważna jest edukacja i akcje, takie jak Kampania Kolejowe ABC. Wiedzę na temat poprawnego zachowania powinni mieć kierowcy, ale także dzieci, które w niedługim czasie będą samodzielnymi użytkownikami dróg – powiedział prezes Urzędu Transportu Kolejowego dr inż. Ignacy Góra.

Zgłoszono 2 tys. prac plastycznych

„Akcja Mural” to jedno z działań organizowanych w ramach Kampanii Kolejowe ABC. W konkursie na projekt muralu wzięło udział ponad 19 tysięcy osób. Zgłoszono prawie 2 tysiące prac plastycznych. Laureatami zostali uczniowie klasy VI z Zespołu Szkół w Nowej Sarzynie. Na bazie zwycięskiego konceptu artyści muralowcy, Bartosz Podlewski i Lucy Fidos, przygotowali mural. Będzie eksponowany na pl. Zawiszy w Warszawie do końca 2020 roku.

d2xvp1v

Powstanie muralu stworzonego na podstawie pracy dzieci ma przede wszystkim walor edukacyjno-dydaktyczny. Na muralu znalazł się nie tylko nosorożec Rogatek, bohater Kampanii Kolejowe ABC, ale także przejazd kolejowy z rogatkami i znaki drogowe.

– Urząd Transportu Kolejowego jest prekursorem łączenia nauki o bezpieczeństwie z rozwojem kreatywności dzieci i młodzieży. Jest to pierwsza tego typu akcja na skalę ogólnopolską. Wyjątkowość tego projektu polega na możliwości zaangażowania uczniów z całego kraju w tworzenie projektu muralu, co wiąże się z koniecznością zapoznania się przez nich z zasadami bezpieczeństwa na terenach kolejowych. To nauka przez zabawę, czyli najbardziej naturalna i skuteczna metoda nauki i rozwoju dziecka – oceniła psycholog dziecięcy dr Aleksandra Piotrowska.

Kampania Kolejowe ABC, realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego, to ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna. Propaguje zasady bezpieczeństwa oraz wzorce związane z odpowiedzialnym zachowaniem się podczas korzystania z transportu kolejowego.

Tragiczne statystyki

Od początku 2020 roku do końca maja doszło do 75 wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. To o 15 mniej niż przed rokiem. Epidemia koronawirusa spowodowała, że w kwietniu i maju zmniejszyła się liczba kursujących pociągów. Mniejszy był także ruch na drogach. To spowodowało spadek liczby wypadków. W kwietniu było 5 groźnych zdarzeń na przejazdach, a w maju – 11. W 2019 r. było to odpowiednio 21 i 17. Mimo że odnotowano mniej wypadków, tegoroczne były tragiczniejsze w skutkach. W 2020 r. w wypadkach na przejazdach zginęły 24 osoby. To o 10 więcej niż przed rokiem. Ciężko rannych zostało 18 osób, czyli o 11 więcej niż w 2019 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d2xvp1v

Podziel się opinią

Share
d2xvp1v
d2xvp1v