Trwa ładowanie...

Warszawa. Odsłonięto tablicę upamiętniającą Józefa Wittlina

Uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą wielkiego poetę i prozaika, autora esejów i wielu utworów poetyckich – Józefa Wittlina. Tablica umieszczona jest na dawnym domu artysty na Mokotowie.

Share
Warszawa. Odsłonięto tablicę ku pamięci Józefa WittlinaWarszawa. Odsłonięto tablicę ku pamięci Józefa WittlinaŹródło: Urząd m.st. Warszawa, fot: Urząd m.st. Warszawa
dnkpt0g

Jak podkreśla stołeczny ratusz, miejsce umieszczenia i odsłonięcia tablicy nie jest przypadkowe. Uroczystość odbyła się przy ul. Dąbrowskiego 58 na warszawskim Mokotowie. To w tym budynku mieszkał artysta po przeprowadzce do stolicy. W Warszawie związał się ze środowiskiem Skamandrytów, do którego należeli m.in. Julian Tuwim czy Antoni Słomiński.

- „Sól ziemi” – to tytuł najsłynniejszego dzieła Józefa Wittlina, przymierzanego nawet do Literackiej Nagrody Nobla. Dzieła, którego pisanie dokończył tutaj, w tym domu, gdzie mieszkał w latach 30. XX wieku – powiedziała zastępca prezydenta Warszawy Renata Kaznowska, podczas odsłonięcia tablicy.

- Cieszę się, że odsłaniamy dziś tę tablicę, bo przypominać będzie o wybitnym pisarzu, nauczycielu, tłumaczu i aktywiście oraz o ideach, które mu przyświecały. Może zachęci kogoś, by sięgnąć po jego dzieła i zagłębić się w myśli, uwagi, spostrzeżenia uważnego i wrażliwego obserwatora. Mnie zachęcać nie trzeba - dodała przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska.

dnkpt0g

Renata Kaznowska podkreśliła również, że „Józef Wittlin nie miał największego szczęścia do czasu, w którym się urodził i żył – czasu naznaczonego najpierw dwoma wojnami i antysemityzmem, a później niemożnością powrotu do własnej ojczyzny”. - My mamy wielkie szczęście, że potrafił te trudne osobiste doświadczenia przekuć w wybitną twórczość i głęboką refleksję. Jestem dumna, że Józef Wittlin ma od dziś w Warszawie swoje miejsce pamięci – dodała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dnkpt0g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnkpt0g
dnkpt0g