Trwa ładowanie...

Warszawa odzyskała jeden ze swoich symboli. Nowa Rotunda otwarta [ZDJĘCIA]

Jest w samym centrum Warszawy. Naprzeciwko stoi Pałac Kultury i Nauki, tuż za nią rozpoczyna się główny pasaż handlowy stolicy. W piątek 29 listopada otwarto Nową Rotundę.

Warszawa odzyskała jeden ze swoich symboli. Nowa Rotunda otwarta [ZDJĘCIA]Źródło: PAP, fot: PAP
dtg9yxf
dtg9yxf

Prawie trzy lata od momentu zamknięcia poprzedniej Rotundy i po roku opóźnienia wreszcie jest. Nowa Rotunda w samym sercu Warszawy - otwarta.

Od piątku można już w pełni korzystać z wszystkich usług PKO Banku Polskiego. Właśnie jego placówka jest w budynku Rotundy.

Źródło: PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF

Oryginalny budynek Rotundy oddano do użytku 21 listopada 1966 r. Wówczas była jakby zwieńczeniem urbanistycznym Ściany Wschodniej. Pawilon zaprojektował Jerzy Jakubowicz, a jego stalową konstrukcję – Stanisław Więcek i Włodzimierz Wojnowski.

dtg9yxf

Drugą datą na stałe już złączoną z tym symbolem Warszawy jest 15 lutego 1979 r. W Rotundzie doszło do wybuchu gazu. Zginęło 49 osób, a 110 zostało rannych. Silna eksplozja zniszczyła dwie trzecie budynku.
Przetrwała konstrukcja.

Po wybuchu Rotundę odbudowano w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Budynek był gotowy już w listopadzie tego samego roku. Wymieniono jednak szyby w Rotundzie na nieprzezroczyste, co zdaniem wielu odebrało budynkowi jego lekkość.

Przełom wieków odebrał Rotundzie jej funkcjonalność. Pawilon przez wiele lat przypominał baner z ogłoszeniami, a nie siedzibę banku.

Pierwszy pomysł na przebudowę Rotundy pojawił się już na początku XXI wieku. W 2013 r. bank zorganizował konkurs, który wygrała krakowska pracownia Gowin Siuta. Przedstawiła projekt, który obiecywał XXI-wieczną inkarnację starej Rotundy – pawilon o identycznym kształcie i gabarytach, ale wykonany z nowoczesnych materiałów.

dtg9yxf

Źródło: PAP, GW

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polskie złoto wróciło do NBP. Bartłomiej Sienkiewicz: zupełny absurd

dtg9yxf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtg9yxf