Trwa ładowanie...
d32dzrx

Warszawa. Pałacyk Konopackiego w nowej odsłonie. Budynek będzie domem kultury

Zakończył się remont Pałacyku Konopackiego przy ulicy Strzeleckiej 11/13 w Warszawie. Teraz powstanie tam praski dom kultury.
Share
Warszawa. Pałacyk Konopackiego w nowej odsłonie
Warszawa. Pałacyk Konopackiego w nowej odsłonieŹródło: Urząd m.st. Warszawa
d32dzrx

Jak przekazał warszawski Urząd Miasta, modernizacja zabytkowego pałacyku w dzielnicy Praga-Północ, została wykonana na podstawie XIX-wiecznej ryciny przy współpracy z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Remont rozpoczął się jeszcze w 2017 roku, wówczas budynek był w opłakanym stanie. W przeszłości przez lata pałacyk był użytkowany jako szkoła i przedszkole przez co został pozbawiony większości historycznego wyposażenia oraz części wystroju. Jak tłumaczył stołeczny ratusz, zachowała się jedynie dobudówka z loggią, pod którą mieściło się wejście widoczne na rycinie z 1867 roku, zamurowane w latach późniejszych.

"Pałacyk Konopackiego odzyskał blask! Przywróciliśmy historyczny wystrój elewacji, klatek schodowych i odnowiliśmy piwnice. Wkrótce zagości w nim Dom Kultury TuPraga, wraz z przestrzenią do tańca, pracownią szycia i kulinariów oraz klubem seniora" – poinformował w mediach społecznościowych Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Warszawa. Co się zmieniło po remoncie?

Modernizacja pozwoliła na przywrócenie dawnego wystroju elewacji.

d32dzrx

- Odtworzono historyczne wejście ze szczytu pod loggią. Oryginalne żelbetowe balustrady balkonów zostały wyremontowane. Zgodnie z doktryną konserwatorką konieczne było zachowanie obecnego układu na poziomie parteru budynku, jako świadectwa historycznego rozplanowania przestrzennego obiektu. Została zachowana pierwotna forma sklepień piwnic, bez zmiany wysokości i kształtu. Podczas prac remontowych odtworzono wszystkie zniszczone historyczne elementy – podała Karolina Gałecka z Urzędu Miasta.

Odzyskanie niepodległości. Spacer po Warszawie śladami Józefa Piłsudskiego

W pałacyku pojawił się też nowy dębowy parkiet, także klatki schodowe odzyskały swój pierwotny wygląd, wróciły drewniane stopnie i balustrady.

d32dzrx

Teraz wyremontowany Pałacyk Konopackiego ma stać się praskim domem kultury. Planowane są w nim m.in.: klub seniora, sale wystawowe i taneczne, pracownia kulinarna, mody i szycia.

Koszt całej inwestycji wyniósł ponad 16 mln zł.

Budynek od 2005 roku wpisany jest do rejestru zabytków.

Warszawa. Pałacyk Konopackiego przed remontem Urząd m.st. Warszawa
Warszawa. Pałacyk Konopackiego przed remontem Źródło: Urząd m.st. Warszawa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d32dzrx

Podziel się opinią

Share
d32dzrx
d32dzrx